Солун е сърцето на административната област Македония и „ябълката на раздора“ за българи, гърци и македонци. Важно уточнение: само ние му казваме Солун, а всички останали – Тесалоники (Θεσσαλονίκη / Thessaloniki).
Солун е вторият по големина град в Гърция, но винаги е имало конкуренция между него и Атина /нещо като София и Пловдив/ 🙂 Въпреки че Атина е по-големият град, Солун по нищо не отстъпва, та дори може да се каже, че е предпочитан за живеене пред Атина.
Разстоянието София – Солун е 300 км, което прави града подходящ дори за еднодневна екскурзия.
Солун е пълен с история, църкви, музеи и забележителности. Аз ще ви представя моята класация на водещите от тях. Не е случаен фактът, че в Солун е изключително трудно да се изгради метро. Навсякъде се натъкват на археологически находки! Проектът стартира през 2006 г. с идея до 2020 г. да бъде завършено, но към момента няма нито една изградена и работеща връзка между 2 станции. Този епичен неуспех е повод за много шеги 🙂 Според гръцките политици, метрото ще бъде завършено до 2022 г.
За да си изкарате добре в Солун, е важно да внимавате какво говорите, защото може да ви разберат.
Основните забележителности на Солун
Платиа Аристотелус
Платиа Аристотелус (Πλατεία Αριστοτέλους / Arisotelous Square) е централният площад. Тук се сблъскват и събират празненствата, събитията, модата, храната, пазарът, морето, местните и туристите. Тук буквално ври и кипи от живот.
Освен че това е центърът на Солун, тук минават и двете основни улици – Цимисхи и Егнатия. На площада се намира статуя на древния мислител Аристотел, на който е кръстен и площадът. Смята се, че ако пипнете палеца на крака му, ще станете богати и мъдри 🙂
Любимото ми място на площада е сладкарница Теркенлис, която има традиция от 1948 г. Мисля, че и вие ще останете очаровани. Моят фаворит са традиционните гръцки коледни сладки – меломакарона. На площада можете да хапнете и хубав гирос.
Пазарите Модиано и Капани
Ако искате да се отбиете до пазара в Солун – той се намира именно тук до площада. Един до друг са двата известни пазара Модиано (αγορά Μοδιάνο / Modiano Market) и Капани (Καπάνι / Kapani Market). Като пресечете ул. Цимиски точно до самия площад Аристотел, в малките улички в ляво, докато се изкачвате към Егнатия, се намират пазарите. Може да опитате тръпката да се спазарите. Важно е да имате предвид, че пазарът не работи в неделя.
Платиа Атонос
Почти на реципрочното място като пазара Капани, но от другата страна на площад Аристотел, се намира платиа Атонос (πλατεία Άθωνος / Athonos Square), където се намират много приятни таверни.
Бялата Кула
Запазената марка на Солун е Бялата Кула (Λευκός Πύργος / The White Tower), която в момента е хубав музей с изключителна гледка от върха. Интересното е, че Бялата кула не е била винаги бяла. Известна е като кулата на кръвта и по-скоро е била популярна като червената кула. За да бъде заличен този спомен, кулата е пребоядисана и вече е символ на града.
Около Бялата кула са разположени редица важни забележителности. На около 150 м от нея се намира най-добрият гирос /чете се „псису ста карвуна“/ (Ψήσου στα κάρβουνα).
От Бялата кула по посока статуята на Александър Македонски, на около 20 метра, има обществени и безплатни тоалетни.
Статуята на Александър Велики
Статуята на Александър Велики (Άγαλμα Μεγάλου Αλεξάνδρου / е подходяща за снимки, а и е символ на общото гръцко мнение, че според проучване през 2009 г. Александър Македонски е най-великият и значим грък. Продължавайки в тази посока по крайбрежието, ще видите корабчета, които всъщност са подвижни барове. Нямат такса за вход, но е добре да консумирате някое питие. Вечер са особено атрактивни, тъй като на всяко корабче се слуша определен тип музика. Корабчетата правят около 40-минутно кръгче, за да видите Солун в нощни светлини, и пак се връщат на изходната им точка.
Крайбрежната алея
По крайбрежието (Νέα Παραλία / New Waterfront), особено вечер, започва да кипи живот и понякога е доста трудно да се разминете с тълпата. По крайбрежната алея ще видите всичко: спортуващи, разхождащи се, разхождащи кучетата и децата си, колоездачи, всякакви натокани мадами и свалячи, туристи и много амбулантни търговци. Вятърът лекичко разхлажда и е особено приятно. Моят съвет е да опитате местната печена царевица на въглища.
Църквата „Св. Димитър“
Църквата „Св. Димитър“ (Ναός του Αγίου Δημητρίου / Saint Demetrius Church) е най-голямата в Гърция и е особено знакова за Солун. Смята се, че Св. Димитър е покровителят на града и затова Димитровден е празникът на Солун.
Струва си да слезете в подземията на църквата, за да видире древните руини. Ще почувствате мистиката на отминалите векове! Можете да се поклоните на мощите на Св. Димитър. Смъртта на светеца е на 26 октомври (Димитровден) 306 година.
Горният град и крепостта Ептапиргио
Много интересни забележителности са Горният град (Άνω Πόλη / Upper town) и крепостта Ептапиргио (Επταπύργιο / Eptapyrgio), в превод Седемте кули.
Смята се, че крепостта датира още от 395 г. Мястото е много подходящо за снимки на целия град. Тъй като това е най-високата част на града, предлага много добри възможности за ориентиране и хубави снимки. Разбира се, крепостта е била реновирана през годините. Някога е била и затвор.
Телевизионната кула на OTE
Една изключително интересна забележителност е телевизионната кулата на ОТЕ (Πύργος του ΟΤΕ / OTE Tower), построена през 1966 г. Тя е висока 76 метра и днес е изискан ресторант, който даже се върти, докато хапвате. Движението е бавно (с 5 градуса в минута) и не се усеща. Едно пълно завъртане отнема около 1 час и 10 минути.
Има големи прозорци и ще успеете да видите Солун от всички страни. На кулата има и пиано, което засилва усещането за специално място. Имайте предвид, че никак не е евтино (около 7 евро е стартовата цена на напитките).
Камара или Триумфалната арка на Галерий
Солунчани много често си правят среща на Камара (Αψίδα του Γαλερίου / Triumphal Arch of Galerius) и лесно ще научите мястото. Камара (известна още и като Триумфалната арка на Галерий) в момента не е нещо впечатляващо само по себе си. По-скоро по начина на употреба прилича на Попа в София.
Ротондата „Св. Георги“
От Камара се вижда и Ротондата „Св. Георги“ (Ροτόντα Άγιος Γεώργιος / Rotonda of St. George), която е защитен обект на UNESCO. Смята се, че Ротондата е била гробница на Галерий, към 4-ти век е превърната в християнски храм, в последствие – джамия, а понастоящем е музей. Така Ротондата проследява историята на града през последните 17 века.
Допълнителни съвети в заключение
Препоръчвам да посетите Free Walking Tour. Акцентът сутрин е на основните забележителности и започва в 10 часа пред площада на Света София. Темата следобед са римските и еврейските квартали. Вечерният тур стартира в 18 часа от Ротондата. Обиколката трае около 2 часа. За купонджийте има и нощен тур в четвъртък, с входна такса 10 евро и начален час 21:00. Добре е да си направите резервация.
По-любознателните биха могли да се сдобият с туристическа карта и гид на Солун.
Запазени специалитети на Солун са баницата с млечен крем „бугаца“ (μπουγάτσα με κρέμα / bougatsa me krema) и геврекът (κουλούρι Θεσσαλονίκης / koulouri).
Смята се, че солунчанки са по-красиви и по-опасни (в добрия смисъл на думата) от останалите гъркини. Една от версиите за това е, че Солун е много близо до България и съответно нашите красавици и мода са повлияли положително на северната столица на Гърция.
За да усетите по-добре духа на Солун, препоръчвам класация на най-добрите 15 песни за Солун.
Ако се интересувате от туристическа карта на Солун, в която ще откриете всички атракции на Солун, можете да погледнете линк на тази карта на Солун тук. В случай, че предпочитате да си я свалите в pdf – можете да го направите от тук.
Като допълнение, ако посещавате Солун през лятото, и ако противоепидемичните мерки го позволяват, не пропускайте да гледате филм в някое от летните кина на града – кино Apollo ило Cine Natalie са два отлични избора. Двете се намират в близост до хотел Makedonia Palace и инсталацията на чадъри на Йоргос Зонголопулос.
Много благодарим за препоръките. Чудесни идеи 🙂