Остров Наксос през октомври (част 1)

улично изкуство на Наксос

И през 2019 останахме верни на традицията от последните няколко години – да посетим някой от гръцките острови в края на сезона, през октомври. Според нас това има своите големи преимущества. Най-важното от тях може би е, че няма тълпи туристи, трафикът никак не е натоварен, и ако искате да се насладите на спокойна и лежерна ваканция, не се колебайте изобщо.

Символът на остров Наксос – «Портара»

Ако пък търсите по-бюджетна почивка, също няма да сбъркате – цените на нощувките и самолетните билети по това време на годината са много примамливи. Времето е приятно, със сигурност по-топло от повечето места в Европа, а вероятността за някой дъждовен ден е малка. Излежаването на плажа ви е гарантирано. 🙂 Лично за мен липсата на големи денонощни амплитуди (23-250С през деня и 18-200С през нощта) е много комфортна – денем мога да се радвам на топлите слънчеви лъчи до морето, водата е все още подходяща за плуване, а вечер да се разхождам покрай брега с лека връхна дреха. Май единственият недостатък на октомврийското гръцко море е по-късият ден, но пък приказните залези го компенсират напълно. 🙂

Kъде е Наксос? Картата е взета от тук

Пътуването до Наксос (Νάξος / Naxos) организирахме 6 месеца по-рано – още през април. Избрахме да пътуваме с Aegean Airlines, защото цените на самолетните билети напълно ни устройваха, а и часовете на полетите са много удобни – самолетът излита от София  в 11 ч., с престой 3 часа на летището в Атина, и след това до Наксос полетът трае само 40 минути.

Наксос очарова още от въздуха 🙂

Навръщане излетяхме в 17 ч. от острова, а към 22 ч. кацнахме в София. Няколко пъти сме летели и с Ryanair до островите, също с прекачване в Атина, но часовете (поне за нас) са доста неудобни. Особено сутрешният полет навръщане за София, заради който всеки път се налага да резервираме и нощувка в Атина, да организираме трансфер много рано сутринта до летището, а всичко това оскъпява пътуването. Винаги резервирам хотел през Booking, и отново не бях разочарована – попаднах наистина на страхотна оферта.

Типична цикладска уличка. Ако вие интересно защо къщите в Гърция са в синьо-бял цвят – прочетете тук

Няколко думи за Наксос

Намира се почти в сърцето на Егейско море, и е част от Цикладския архипелаг, включващ над 200 острова. От тях 33 са обитаеми. Наксос е най-зеленият и най-големият, с площ 430 кв. км. и над 100 км. брегова ивица. Тук се намира и най-високият връх на Цикладите – Зас, на едноименната планина, с 1003 метра надморска височина. Макар да е в сянката на известните си съседи – Миконос и Санторини, Наксос в последните години става все по-популярна дестинация и интересът към него се засилва.

Карта на Наксос, взета от тук

Този живописен остров може да предложи разнообразни и вълнуващи преживявания и на най-взискателните пътешественици – великолепни пясъчни плажове с кристално чисто море, китни планински селца, цитрусови градини и маслинови горички, венециански кули и древни руини, вкусна средиземноморска храна, любезни и доброжелателни хора. А древногръцката митология няма как да не добави щипка романтика и мистичност. Според легендата тук е израстнал върховният олимпийски бог Зевс, а древногръцкият герой Тезей изоставя на Наксос безутешната Ариадна – дъщерята на цар Минос, след като убива Минотавъра на остров Крит.

Снимка от пристанището към Стария град

Как се стига до Наксос?

До острова можете да стигнете със самолет или ферибот. Полетите от Атина се изпълняват от малки, под 100-местни самолети, затова е препоръчително да планирате от рано пътуването си, особено в активния сезон. Летище Аполон се намира на около 3 км. от столицата на Наксос. От Атина фериботите тръгват ежедневно от пристанища Пирея и Рафина, а пътуването трае между 4 – 6 часа в зависимост от вида на ферибота и маршрута. За да видите цените на фериботите и повече информация, проверете тук. Наксос има много добри фериботни връзки и със съседните острови – Парос, Санторини, Миконос. Местната компания «Експрес Скопелитис» изпълнява маршрути между Наксос, Аморгос и островите от групата на т. нар. малки Циклади – Куфонисия, Донуса, Схинуса, Ираклия.

За ваше улеснение може да потърсите ферибот, разписания, че даже и да резервирате билети, директно от следващото поле. Достатъчно е само да напишете отправната точка и дестинацията на английски език и да изберете дати.

Крайбрежната улица ви подканя към разходки

Как да се придвижвате на място?

Общественият транспорт е много добре организиран и редовен, дори и извън активния сезон. Ние използвахме именно него. Автогарата в столицата се намира до главния площад, точно срещу пристанището, и там ще намерите актуалните разписания на автобусите. Практически с тях може да се придвижите до много от плажовете, както и до планинските села във вътрешността на острова. Цената на билетите до по-близките плажове е 1.8 евро в посока. За разлика от други гръцки острови, които сме посещавали, в Наксос е задължително да си купите предварително билет от автогарата, не може да го закупите от шофьора на автобуса. Разбира се, най-удобният начин да разгледате острова, е да си вземете кола под наем. В столицата има голям избор от местни агенции, включително и възможности да заплатите кеш и без блокиране на сума по кредитна карта.

Уличките на Стария град сутрин

Какво да видите в Наксос?

Столицата

Столицата, подобно на другите цикладски острови, се нарича Хора (Χώρα / Naxos Town). Намира се на западния бряг и в нея е разположено главното пристанище. Избрахме да отседнем именно в нея, а студиото ни се намираше на 5 минути пеша от градския плаж Агиос Георгиос. Ако пристигате по море, първото, което ще привлече погледа ви, е символът на остров Наксос – «Портара» (Πορτάρα / Portara). Мраморната порта с височина 6 м. е част от останките на древен храм на Аполон, датиращ от 530 г. пр. н. е., който така и никога не е бил завършен. Намира се на романтичното островче Палатия (Παλάτια / Palatia), свързано с града посредством тесен вълнолом. Впечатляващата врата е изградена от три отделни мраморни къса с огромни размери. На нас ни остава само да гадаем как древните са успели да ги обработят и пренесат до тук. Разходката до Палатия ни стана любима, особено привечер, защото оттук наблюдавахме зашеметяващи залези. За колкото и кратко време да сте отседнали в Наксос, в никакъв случай не ги пропускайте! От Палатия се открива красива панорама към градчето, морето е под вас, а белите къщички, огрявани от лъчите на залязващото слънце са толкова красиви!

Стария град, сниман от остров Палатия

Непременно намерете време да се разходите и до Стария град и да се изгубите сред лабиринта от тесни криволичещи улички. Пъстър свят от къщички със сини кепенци, които се спускат подобно на амфитеатър до лазурното море, стълби, алеи, дървени сводове, и разбира се – много цветя. Ще ви очароват мънички кафенета с по 1 – 2 масички, магазинчета за сувенири, работилнички за ръчно изработени бижута, галерии и ресторанти. Тук се намира средновековната венецианска крепост, или Кастро (Κάστρο / Kastro), разположена високо на хълм над града. Построена е от херцога на Наксос Марко Санудо през 1207 г. Фасадите на къщите на някогашните аристократи образуват външната крепостна стена, която е защитавала града от нападения по море. Гербовете на благородниците, които са обитавали мястото, все още могат да се видят, а много от техните наследници живеят тук и досега.

Католическата Катедрала в Кастро

Днес в Кастро се провеждат културни събития – фестивали, концерти и изложби, гостуват различни артисти и музиканти. На територията на крепостта се намира Археологическият музей с богата колекция от цикладски мраморни фигурки и красиви римски мозайки. Някога сградата на музея е била дом на френско училище, а най-известният му възпитаник – великият Никос Казандзакис.

Снимка на уличката на Казандзакис

Променадата е пъстра и живописна, кипяща от живот от ранни зори до късна вечер. По цялото й протежение има туристически бюра, ресторанти, кафенета и рибарски магазини. Поседнете в някой бар и опитайте традиционния ликьор Китрон, докато се наслаждавате на морето и белите яхти. В средата на пристанището, сред шарените рибарски лодки, е кацнал мъничък параклис – Панагия Миртидиотиса (Παναγία Μυρτιδιώτισσα / Panagia Myrtidiotissa).

Църкавата на Богородица (Панагия)

Разходете се покрай морето от Портара до района на Агиос Георгиос, където се намира градският плаж с много ваканционни къщи, вили, барове и дискотеки. В случай, че искате да „обиколите“ Наксос още преди да сте отишли там, може да изгледате филмаΠεριμένοντας τη Νονά„, който е сниман на острова през 2019 г.

Заведенията в Стария град

Селата, плажовете и храната на Наксос… (втора част) 🙂

Автор и фотограф: Ева Дончева
Редактори: Георги Грънчаров и Елена Грънчарова
 

За автора

Дългогодишен изследовател на Гърция, екскурзовод, учител по гръцки и преводач и писател. Магистър по „Културен туризъм”, историк – балканист, изучавал гръцки език и култура в 3 гръцки университета в: Солун, Йоаннина и Атина. Автор на книгата "Опознай Гърция".