Какво е мелтеми, как да разпознаваме времето в Гърция и как да се съобразяваме с него

Знаете ли как да уцелите хубаво време за почивката си в Гърция? Как да разберете дали времето ще се влоши? Какъв маршрут да изберете с яхтата си? Къде ще е ветровито и къде – не? Къде да почивате? Отговорите на всички тези въпроси ще намерите в това изследване.

Идилия по гръцки. Снимката е взета от тук.

мелтеми ветрове в Гърция

Карта на мелтеми, взета от тук

Какво е мелтеми?

Мелтеми е най-характерният за лятото вятър в Гърция. Това е силен и сух северен вятър (т.е. идва от север), който духа в Егейско море и влияе върху всички Егейски острови. Вятърът се появява през юни и духа до септември. Най-силен е от края на юли до края на септември.

ветровете мелтемив Гърция

Карта на „пътя“ на мелтеми, взета от тук

Обикновено мелтеми започва да духа следобед и така чак до нощта, когато утихва. Случва се обаче да не спре през нощта, а да продължи така няколко дни без да утихва. Обикновено силата на вятъра е 4-5 по скалата на Бофорт, което се равнява на 20-40 км/ч или това е между умерен и умерено-силен вятър. В случай на буря може да достигне до 8-9 по скалата на Бофорт (или 63-87 км/ч – доста силен и много силен вятър). Обикновено, когато вятърът утихне, има „прозорец“ от около 8-10 безветрени дни и след това започва нов цикъл на мелтеми.

скала на Бофорт

Скала на Бофорт, взета от тук

Произход на думата мелтеми

Всичко започнало в Древна Гърция (Елада), когато гърците забелязали този природен феномен и го нарекли етиси (ετησίαι), което означава годишни/циклични ветрове. Т.е. става дума за период в годината, в който тези ветрове се появяват и са характерни и повтарящи се. През Средновековието, когато редица народи (венецианци, франки, османци) се борели за морско господство над ключови гръцки острови и крепости като Монемвасиа например, е трябвало да познават морските феномени, за да могат да имат превес. Именно тогава венецианци и франки прекръстват годишните ветрове на мал темпо (mal tempo) буквално „лошо време“. Османците пък решават да превърнат mal tempo в meltem. И когато османците завладяват Гърция, се налага тази дума, която става „мелтеми“ (μελτέμι) на гръцки.

таверна мелтеми

Снимка на таверна мелтеми. Заведенията, които се наричат така, обикновено са на брега на морето, на открито, и се усеща морския бриз (мелтеми).

Още за мелтеми

Имайте предвид, че най-силно може да бъде усетен мелтеми в открито море. А като приближите към сушата, силата на вятъра намалява. По принцип на островите е по-ветровито.

узо мелтеми

Мелтеми е толкова известно и популярно явление в Гърция, че през 1878 г. се създава и такова узо. Явно идеята е, че може да ти замае главата 🙂

Интересен факт е, че въпреки че е северен вятър, той е такъв само в центъра на Егейско море. На практика обаче вятърът следва контурите на гръцката и турската суша, така че се променя на североизточен (в Западно Егейско море) и на северозападен в Източно Егейско море.

Карта, на която се вижда завихрянето и посоката на ветровете. Обърнете внимание на остров Лемнос, който е известен като „островът на ветровете“. На снимката се вижда, че той е точно между двете „течения“

Всъщност мелтеми е добър феномен, защото представлява хубав бриз повреме на горещото гръцко лято. Мелтеми е и повод за радост на всички почитатели на водни спортове като уиндсърф и кайтсърф.

За почитателите на яхти и ветроходно плаване е важно да се отбележи, че въпреки че яхтите са достатъчно издръжливи, капитаните на ветроходни яхти трябва да вземат предвид прогнозата на времето и да бъдат подготвени да плават в условия на вятър. Има определени участъци между островите, които са известни с това, че там ветровете са особено силни и е добре това да бъде взето под внимание.

Как и защо се появява мелтеми?

мелтеми в Европа и Азия

Карта, обясняваща движението на ветровете в Европа, Африка и Азия. Снимката е взета от тук.

Топли въздушни маси от Африка се изкачват на север към Европа, а пък студен въздух нахлува от Азия.

Важни фактиза мелтеми

Годините опит са помогнали на учените да стигнат до следните заключения:

  • Когато в Егейско море духа вятър със сила 9 по скалата на Бофорт, в южния Евбейски залив (South Euboean Gulf) e със сила 8, а в Сароническия залив (Saronic Gulf) 7-8;
  • Когато в Егейско море духа вятър със сила 8 по скалата на Бофорт, в южния Евбейски залив (South Euboean Gulf) e със сила 7, а в Сароническия залив (Saronic Gulf) 5-6;
  • Когато в Егейско море духа вятър със сила 7 по скалата на Бофорт, в южния Евбейски залив (South Euboean Gulf) e със сила 6, а в Сароническия залив (Saronic Gulf) 4-5;
  • Когато в Егейско море духа вятър със сила 9 по скалата на Бофорт, в Сароническия залив (Saronic Gulf) има приятен морски бриз;
  • Термическия залив (около Солун) и Тракийско море (около Тасос и на изток от Тасос) се влияят по-малко от мелтемите. Йонийско море почти не е засегнато от мелтеми;
  • Ако силата на вятъра стигне или надхвърли 8 по скалата на Бофорт, това означава, че няма да спре през нощта;
  • Признак на мелтемите е ясно небе и бурно море. Именно това бурно море води до спиране на фериботите.
Ветрове в Пелопоне

Ветровете менят посоката си сутрин и следобед. Снимката е взета от тук

Важно за моряците

Ако случите на период с мелтеми, трябва да знаете, че ветровете могат да продължат 10-тина дни. Ако в този период ви се налага да плавате в открито море, то най-добре е да вдигнете котва призори и да плавате колкото може повече преди вятърът да се усили.

Съвет към туристите

Моят принципен съвет към всички туристи е при избора на дестинация или плаж да проверите какво означава името. Така например на остров Лимнос има школа за водни спортове и тя се нарича Siroko Wind Club. А на гръцки Сирокос (Σιρόκος) означава югоизточен вятър, който духа от пустинята Сахара. Така дадено място, било то курорт, топоним или бизнес, може да ви ориентира какво да очаквате. Често пъти, ако си преведете името на плажа, ще може да се ориентирате дали е пясъчен или с камъни и дали има някакви дървета.

компас с ветровете на Гърция

„Компас“ с ветровете в Гърция. Снимката е взета от тук.

Задава ли се мелтеми

Как можем да предвим, че се задават мелтеми в следващите 24/36 часа?

  • Високо атмосферно налягане на Балканите или в Северно Егейско море;
  • Внезапен спад на влагата (първа сутрин без влага на палубата);
  • Поява на алтокумулни облаци означава, че на следващия ден ще има мелтеми;
алтокумулни облаци

Алтокумулни облаци. Снимката е взета от тук. Т.е. дори ако сме на круиз с яхта или на почивка, можем дори без специална техника да предвидим времето

  • Подобряване на видимостта, комбинирано с повишаване на атмосферното налягане (4 hPa за 12 часа).
плаване по време на мелтеми

Ето как изглежда морето, небето и плаването по време на мелтеми. Снимката е взета от тук.

Какви са ефектите от мелтеми:

  • В открито море обикновено ветровете са със сила между 6-8 по скалата на Бофорт;
  • На определени места, като тесни канали, се увеличава скоростта на вятъра, а на други – като Пелопонес и турския бряг – намалява;
  • В Северно Егейско море вятърът е северен и североизточен, а в южно Егейско море сменя посоката си;
  • В открито море вълните могат да достигнат 2-4 метра;
  • Поява на катабатни ветрове в близост до планински брегове, което води и до бурно и объркано море. Катабатните ветрове слизат от склон или планина и носят голяма влажност;
кумулативни облаци

Обяснение на катабатни и анабатни ветрове + кумулативни облаци. Снимката е взета от тук

Катабатни ветрове

Катабатни ветрове се появяват най-вече при следните острови: Кеа, Евия, Тинос, Андрос, Фолегандрос, Кос, Серифос, Аморгос и Сифнос.

катабатни ветрвое в Гърция

С лилаво са обозначени местата с катабатни ветрове. Картата е взета от тук

Фуниен вятър

Трябва да се внимава при следните отсечки, защото се появява „фуниен вятър“: Андрос и Евия; Икария и Самос; около архипелага Фурни; Парос и Наксос; на север от Аморгос; на запад от Карпатос; на юг от Кеа и Китнос.

увеличена скорост на вятъра при фунии

Увеличена скорост на ветровете от „фунии“. Снимката е взета от тук

Внимавайте с „коридора“

Особено опасен е и „коридорът“ между Цикладските острови и Додеканезите, където мелтеми достига до над 100 км/ч, а вълните са над 3 метра, което застрашава лодки, по-малки от 10 метра.

популярни маршрути е Егейско море

Със зелено е отбелязан прекият път, който не е за препоръчване, заради силния вятър. По-добре е да минете по-дълъг, но приятен път. Картата е взета от тук.

Основни съвети за капитани на лодки:

  • Не плавайте в права линия (има места, които е по-добре да заобиколите и по-удачни и безопасни маршрути от точка А до точка Б);
  • Бъдете готови да правите промени в плана и постоянно преоценявайте обстановката;
  • Не се притеснявайте да завъртите на юг, за да промените ъгъла, по който ви „удря“ вятъра;
  • Когато е възможно, нагласете така плана си, че да сте прикрити от суша от север;
ветрове в Егейско море

Ветрове в Егейско море. Снимката е взета от тук

  • Не се приближавайте прекалено близо до сушата;
  • Избягвайте или минимизирайте времето около места, където има рефлексни вълни в близост до някаква суша (нос);
  • Пригответе си храна за няколко дена, тъй като готвенето в бурно море не е забавно;
  • Придържайте се към открито море колкото е възможно повече;
  • Най-вероятно няма да искате да плавете пред вятъра със спинакер (допълнително платно).
съвети за плаване в Егейско море

Със зелено е прекият път, който не е за препоръчване. По-добре изберете по-дългия, но приятен и сигурен път. С лилаво са отбелязани катабатни ветрове. Снимката е взета от тук.

Защо в Йонийско море няма мелтеми?

Високите планински вериги на Епир и Тесалия в континентална Гърция и Пелопонес спират ветровете. Там има т.нар. майстрос (Maistro / Maestral / Μαΐστρος) вятър, но това е тема на друго изследване 🙂

Тук можете да видите видео на плаване по време на мелтеми.

За автора

Дългогодишен изследовател на Гърция, екскурзовод, учител по гръцки и преводач и писател. Магистър по „Културен туризъм”, историк – балканист, изучавал гръцки език и култура в 3 гръцки университета в: Солун, Йоаннина и Атина. Автор на книгата "Опознай Гърция".