Тук ще намерите кратко упътване как става посещението на Атонската Света гора. Ще обърнем внимание, преди всичко, на Българския манастир „Свети Георги Зограф“ или както е по-известен – „Зографския манастир“.
Уводна информация
Важно:
- Упътването е валидно за времена извън пандемичните мерки, сега има ограничения;
- На Света гора не се допускат нито жени, нито домашни животни от женски пол;
- Атон е място за православни поклонници, а не туристическа дестинация.
Не е възможно да се направи пълен списък на всички правила и особености. Тук по-скоро „ще открехнем“ вратата за тях. Статията е любителски текст, който няма претенции да е научно обоснован или одобрен от Българската Православна Църква, или друга подобна институция.
„Света гора“ е център на духовността. Територия със собствен статут, отделен от Република Гърция, водещ се „Монашеска Република Света Гора“ (Αυτόνομη Μοναστική Πολιτεία Αγίου Όρους / Monastic Republic of Mount Athos).
Правила за влизане на Атон
Изкарване на виза
На Атон има други закони и правила, влизането става с виза („диамонитирион“), а изкарването ѝ не е толкова сложно, колкото си мислят повечето хора.
Изкарването на виза става чрез разрешение от манастира, който искате да посетите. Сега ще опишем процеса за „Зографския манастир“.
За да се сдобиете с виза, първо трябва да си направите регистрация в сайта на Зографския манастир https://zograf.site/bg/login и да следвате инструкциите, които са подробно описани в специалната ни статия.
Манастирът ще ви изпрати потвърждение, че ще бъдете приети и данните ви ще бъдат изпратени към бюрото за поклонници в Урануполи (Γραφείο Προσκυνητών Ουρανούπολης / Holy executive of the holy Mount Athos – Pilgrims Bureau) за издаване на виза.
Таксата на визата е 25 евро, които се заплащат в офиса на бюрото за поклонници в Урануполи (виж линка за информация къде се намира). За деца е с по-ниска цена.
На Атон се спазва стария стил (Юлианския календар) – имайте го предвид при планирането на пътуването си.
Стандартната продължителност на визата е три дни. Желателно е обаче престоят ви в даден манастир да не е повече от едно денонощие. Ако решите да пренощувате и в друг манастир, трябва да имате предварително разрешение и от него. Необходима ви е само една виза – за първия манастир. Решите ли да останете в даден манастир по-дълго, то трябва да помагате в битовите дела в манастира.
Резервация за ферибот до Атон
Когато получите одобрение за посещение, е добре да си резервирате и ферибот, тъй като той е с малък капацитет и първо се допускат поклонници с резервации. А фериботът е само един за всички манастири и отпътува в 09:45. Мейлът за резервации на ферибот е: reservations@agioreitikes-grammes.com
В e-mail-a трябва да напишете само имената на титуляра, колко човека ще пътуват и датата на пътуването. Цената на ферибота е 9.5 евро, резервацията е само за отиване. Ако изпуснете ферибота, има и морски таксита, но цената им е между 200 и 220 евро за лодка. В нея се събират до 7-8 човека, но се заплаща цялата лодка.
Препоръчително е да си направите медицинска застраховка за чужбина, с покритие „Спасителни разноски“ към нея. Ако се наложи някакъв спешен случай, мястото е труднодостъпно и това би ви спестило много нерви и средства.
Добре е да сте в Урануполи поне два часа преди ферибота. Оставяте колата на някой от многото платени паркинги, които са с достъпни цени. Трудно ще намерите къде да паркирате на улицата. Бюрото за визи е на две минути от пристанището. След като получите визата, трябва да си купите билета за ферибота. Ако има струпване, с предимство са хората с резервации.
След това може да изпиете едно кафе за отмора (има доста кафенета до пристанището). На влизане във ферибота, на полицаите, извършващи проверка, се показват лична карта и виза.
Пристигане и настаняване
Пътуването от Урануполи до Зографския манастир продължава около 1 час и 30 минути, като се спира на няколко пристанища. При пристигане на пристанището на вашия манастир, полицаите разположени на пристана, е възможно пак да направят проверка на виза и лична карта. В повечето случаи има пикап на манастира, който може да вземе багажа ви. Ако не можете да извървите разстоянието, вие също може да се качите в бусчето.
Ако тръгнете пеша (препоръчително е, ако имате възможност), ще ви отнеме 30 минути по черен път. Ще се насладите на дивата природа, недокосната от човешка ръка. Може би ще видите следите на сърни и диви прасета, живеещи необезпокоявани там. И в един момент пред очите ви ще бъде величието на българския манастир „Зограф“.
Първото нещо, което трябва да направите, е да се регистрирате в манастира и да ви дадат номер на стая. Ако манастирът не е пълен, почти сигурно е, че ще бъдете настанени в старата част. Ако е празник и има много поклонници, може да ви разпределят в новата – извън стените на манастира.
Важни правила и ред по време на престоя
Трябва да се спазват много правила и не се правят изключения.
- Облеклото: задължително трябва да сте с дълги ръкави и дълги панталони. Преобличането е разрешено само в стаята ви;
- Забранено е вдигането на шум;
- Пушенето се допуска извън стените на манастира;
- Ако не сте поканени някъде, не ходете;
- Не притеснявайте монасите – те не са „музейни експонати“ и всеки външен фактор им пречи;
- Преди да снимате монасите, е редно да поискате разрешение.
Сутрешната молитва започва около два часа сутринта. В зависимост дали има празник и повече поклонници, може да приключи и в седем, и в осем сутринта. Непременно посетете, за да усетите духа на християнството.
Следобедната молитва започва пак около два и продължава до шест – седем часа вечерта.
Храненето се случва два пъти в деня – след сутрешната и след следобедната молитва. Храната в повечето случаи е постна, а по празници се сервира и риба.
Някои правила по време на хранене:
- Настаняваш се, където посочи отговорникът на Трапезата;
- Не се започва, докато не влезе игуменът и не разреши храненето;
- Не се става, докато не приключи храненето на монасите;
- Не се разговаря в Трапезата.
За да се подготвите по-добре преди да посетите Атон – прочетете и специалната ни статия по темата.
Забележителности на Атон
Те са многобройни и едва ли можем да ги изброим. От една страна, това е кътче с изключително девствена природа, а от друга – жива съкровищница, пълна с поне 10 века история.
Разглеждане на манастира е разрешено, но влизането в покоите на монасите – забранено. Библиотеката може да бъде посетена, когато отговорникът ви разреши и той е там. В нея се намира и оригиналът на „История Славянобългарска“. Манастирът има и изба. Тя също може да бъде видяна от вътре – отново в присъствието на отговорника.
Около манастира има няколко леснодостъпни забележителности.
Може да помолите монасите да ви разкажат за нападението на кулата, при което в нея изгарят 26 мъченици.
Заключение
Отпътуването от манастира става на следващия ден след трапеза. Може да отидете до кея пеш или пак с автомобила на манастира, който винаги слиза за ферибота.
Ако желаете да посетите Руския манастир „Свети Пантелеймон“, трябва да се качите на ферибота, когато минава надолу. След слизането на „Свети Пантелеймон“ ще имате 40 минути да го разгледате (докато фериботът се върне). Тъй като фериботът е само един, не го изпускайте. В Руския манастир снимането е напълно забранено. Не пробвайте! Ако ви видят, ще изтрият всичките ви снимки.
Надяваме се, че сме ви били полезни и някой ден ще си подарите това преживяване – да посетите една малка българска територия в Монашеската Република Атон. Света гора приема около 120 000 поклонници годишно. А около 1 000 000 туристи се възползват от възможността да видят манастирите отдалеч, качвайки се на круизни корабчета.
Колкото до историята и всичките книги и съкровища, съхранявани на Атон, това е тема на друг разказ. ✍
Автор и фотограф: Драго Иванов
Ако харесваш това, което правя, и искаш да ме подкрепиш, купи пътеводителя „Опознай Гърция“.
Поздравления и благодарности за наръчника! Следвах указанията и всичко беше както е описано. Само някой допълнения: има различни по цени и време на отплаване от Урануполи корабчета и ферибот. Ако пътувате с ферибота в 9.45ч (най-икономичен вариант) можете спокойно да отидете към 7.00 ч за диамонитирио. Не е необходимо да ходите в 5.30 ч, независимо че бюрото отваря.
На място ще ви направят първо Ковид-19 тест, след това ще получите диамонитирио.
За така наречените speed boat трябва предварителна резервация за връщането, за ферибота не е необходима.
Още веднъж благодаря!
Здравейте, Красимир!
Благодарим за милите думи и за важната информация, която ни предоставихте! Радваме се, че можем взаимно да си помагаме.
С уважение,
Георги
Ако искам да отида само да изкача връх Атон каква е процедурата?
Здравейте! Не зная точния отговор, но така или иначе Ви трябва разрешително, за да бъдете допуснат на територията на Света гора. Съветвам Ви когато кандидатствате, да споделите Вашите намерения. Вероятно има точна процедура по въпроса.
Здравейте,
благодарности за изчерпателната, полезна и интересна информация. Бих си позволил един въпрос отнасящ се по-скоро до
начина на придвижване и достигане. Кой вариант бихте препоръчал, предвид качество на пътища, отклонение преди Солун или през Серес без достигане до Солун.
Благодаря Ви предварително!
Поздрави!
Здравейте, Анатоли,
В интерес на истината досега не съм забелязал там пътуищата да са лоши/проблемни. Не мисля, че ще Ви разочароват. По-скоро избегнете (ако е възможно уикендите) или празниците, тъй като може да има задръствания по посока Халкидики.
Зависи от къде пътувате! 😉 Началната ви точка !
Здравейте,
Искам да попитам таксата за виза (25 евро) може ли да се плаща с карта, както и ферибота?
Благодаря предварително!
Здравете г-н Ангелов,
Тъй като не зная правилният отговор, бих ВИ посъветвал да имате пари в брой. Все пак Атон едно от най-консервативните кътчета на Европа.
С уважение,
Ние сме няколко поклонници които искаме да посетим Великата Лавра. Имаме одобрение от манастира искам да попитам има ли директен превоз от Дафни за манастира или трябва да търсим друга алтернатива. Ако сте ходили и знаете как става ще Ви бъда благодарен да споделите с нас за да ни е по лесно пътуването Благодаря предварително.
Здравейте,
Чудесен въпрос. Всъщност планирам да посетя Атон в края на този месец. Т.е. ако ще пътувате след мен, мога да дам точен отговор. Засега ще Ви отговоря това, което са ми казали приятели. На теория, би следвало манастирите да изпращат свои бусове, които да вземат своите поклонници. Ако няма подобен бус, то би следвало да има нещо като таксита. Т.е. можете да си вземете такси например до столицата Карея и от там да се прекачите (евентуално на по-изгоден транспорт), друг вариант е директно да се уговорите да ви закара до Великата Лавра.
Според мен, най-добре е да стигнете по вода от Дафне до Лаврата като вземете или ферибот, или морско такси. Можете да попитате тук – tickets@agioreitikes-grammes.com
Ще се радвам да ни дадете обратна връзка, за да знаем и ние как е било пътуването ви.
Поздрави,
Здравейте и извинете ме за въпроса! До тук това, което прочетох е, че за ферибота цената е 9,50 евро, но това само за отиване ли е? И също на връщане следващия ден в колко часа е ферибота? Ако нещо се объркам ще има ли кой да ми помогне в манастира, ако задавам въпроси относно връщането, разбира се без да прекалявам? Благодаря!Нико
И оше един въпрос, ако се одобри : Препоръчвате медицинска застраховка медицинска застраховка за чужбина с покритие Спасителни разноски?
Никъде не открих такава, при кой застраховател сте правили?
Здравейте,
9,50 е в едната посока. На връщане следва да си платите отново. Що се отнася до часа на връщане, би следвало да попитате във фериботния офис, откъдето ще си вземете билета. Или евентуално в манастира. Часът на връщане зависи и от коя спирка ще хванете ферибота.
По отношение на застраховката – твърдо да, препоръвам. Можете да си сключите при който застраховател сметнете за добре. Аз си правя онлайн – бързо и лесно в Колонад, където се покривата до 20 000 евро разходи за издирване и спасяване – https://online.colonnade.bg/travel/trip-details?_gl=1*100e68c*_gcl_au*MTg4MzE3NDE0NS4xNjk2MDEwNjU5
Здравейте,
Има нещо което от сайта на Зограф не се разбира. Първо се прави резервация, това е ясно, обаче, ако те одобрят това означава ли, че автоматично си направил и заявка за диамонитириото и трябва само да си го вземеш в дена на отпътуване или за диамонитириото трябва отделно да пишеш на този мейл athosreservation@gmail.com? Благодаря предварително? И друго, ако искаме да останем и трите нощувки в Зограф, това после в съобщенията ли го уточняваме с манастира?
Ок, разбрах, както всичко и там българска работа. Трябва първо да избереш дати и чак на следващата стъпка тогава ти показва да избереш от две опции: само резервация или резервация с диамонитирио.
Поздрави!
Здравейте искам да попитам има ли мобилен обхват в Атон или човек пристигайки там по време ба престоя се е тотално откъснат от гледна точка на комуникация.
Здравейте,
По време на моите обикалияния иза Света гора навсякъде имаше добър обхват. Вярвам, че няма да имате проблем.
привет.може ли и трябва ли да си носим някаква храна и напитки/вода/? алкохол?дрехи?
Здравейте,
Забранено е да внасяте месо. Може да дарите вино на манастирите. Носете си по 1-2 литра вода.
За храната разбрах, а другите битови условия?
Какво по-конкретно Ви интересува? Най-общо е като на хижа.