- Как да планираме пътуване с ферибот в Гърция?
- От къде да взема ферибот?
- Какво да очаквам на пристанището?
- Видове фериботи
- Какво представляват големите (пътническите) фериботи?
- Какви са предимствата на по-малките фериботи от типа flying dolphin?
- Какво е катамарана и flying cat?
- Какви са особеностите при пътуване с голям ферибот?
- Какво да взема със себе си на ферито?
- Какво да не очаквате на борда?
- Колко трае пътуването с ферибот?
- Как да си купя билет за ферибот?
- Цени на билетите за ферибот
- От къде да взема билетите си за ферибота
- Най-чести фериботни маршрути
- Какво е Island Hopping?
- Вместо заключение
Пътуването с ферибот е атракция само по себе си. Много е лесно да познаеш кой е грък и кой – чужденец. Гърците просто се возят и искат да стигнат, а останалите се разхождат с фотоапарати и дебнат да не изпуснат някой гларус. 😉

Как да планираме пътуване с ферибот в Гърция?
Най-важният въпрос е да знаем дали ще сме само пътници, или ще качим и автомобила ни на ферибота. Не всички фериботи превозват коли, а и не всеки път има място за автомобил. Затова е важно да сте проверили предварително. Ако пътувате с кола, то трябва да сте на пристанището около 1 час по-рано (това важи за големите фериботи), за да сте сигурни, че няма да има проблем. Ако сте преценили, че ви е по-изгодно да оставите колата си преди да се качите на ферибота (т.е. да не я взимате с вас), то моят съвет е предварително да сте проучили на кой паркинг да я оставите, както и да предвидите разходите за престоя ѝ.

От къде да взема ферибот?
Най-често използваните и удобни пристанища в Гърция са:
- Кавала (Καβάλα / Kavala)
- Керамоти (Κεραμωτή / Keramoti)
- Александруполи (Αλεξανδρούπολη / Alexandroupoli)
- Волос (Βόλος / Volos)
- Солун (Θεσσαλονίκη / Thessaloniki)
- Мантуди (Μαντούδι / Mantoudi)
- Кими (Κύμη / Kymi)
- Атина (Αθήνα / Athens)
- Игуменица (Ηγουμενίτσα / Igoumenitsa)
- Килини (Κυλλήνη / Kyllini)
- Астакос (Αστακός / Astakos)
- Патра (Πάτρα / Patra)
- Гитио (Γύθειο / Gytheio)
- Пунта (Πούντα / Pounta)
- Ираклио (Ηράκλειο / Heraklion)
- Ханя (Χανιά / Chania)
До някои гръцки острови е възможно да се стигне от различни изходни пристанища. Трябва да прецените кое е удобното за вас.

Какво да очаквам на пристанището?
Обикновено там има тълпи от хора, нямащи търпение да отпътуват. Голяма глъчка и шум. Хубавото е, че някои чакални на пристанища имат помещения с климатик и в големите жеги вътре е приятно. Също така в тези чакални може да намерите безплатни списания на английски език, касаещи гръцките острови и фериботните компании. В редки случаи може да се доберете до контакт, за да си заредите телефона.

Видове фериботи
Има огромна разлика между фериботите и тя може да е свързана със следните параметри:
- превозване на МПС;
- скорост;
- капацитет на пътници и МПС;
- удобства на борда;
- стабилност на ферибота (колкото по-голям е фериботът, толкова по-стабилен е при силен вятър, течение или буря).
*В тази статия ще разгледаме някои от няй-големите и най-малките кораби. Естествено, между двата вида има и други модели, но считаме за важно да поставим „рамките“, за да знаете какво да очаквате.

Какво представляват големите (пътническите) фериботи?
- Дължината на някои кораби достига до 130 метра. За да си го представите – едно футболно игрище е около 100 – 110 метра);
- Широчината достига до 23 метра (т.е. повече от 2 туристически автобуса);
- Капацитет на пътници: 1780 човека;
- Капацитет на автомобили: 750 бр.;
- Каюти: 100 бр.;
- Скорост: 40 – 50 км/ч.
*Ако сте наели МПС под наем, трябва изрично да сте получили разрешение, че имате право да го качвате на ферибот. Повечето rent-a-car компании са вписали превозването на МПС на ферибот като изключение.
„Големите фериботи“ са по-често срещани. Те са най-подходящи за дълги разстояния и най-устойчиви при бурно море.

Какви удобства има на пътническите фериботи?
Тези инженерни съоръжения са като подвижни хотели. Разполагат с няколко ресторанта (за всеки джоб и вкус), кафенета, барове, различни зали с различно осветление и вид седалки, та дори и магазини. Разбира се, има и доста тоалетни 😊.

Какви са предимствата на по-малките фериботи от типа flying dolphin?
- По-бързо се запълват местата;
- Развиват по-голяма скорост.

Какъв е капацитетът на подобен малък и бърз ферибот?
- Дължина: 35 метра
- Широчина: между 6 и 10 метра
- Капацитет: 130 пътника
- Скорост: 65 км/час
За да придобиете представа как изглеждат тези кораби, погледнете това кратко видео.
Най-общо казано, наименованието им „летящи“ не е случайно. Те много приличат на самолет, дори са с такива седалки. При тях не е възможно да се излиза на палубата. Имат редица разновидности, модели и наименования, но най-важното е, че те са подходящи за кратки разстояния, тъй като ги взимат по-бързо от големите фериботи.

Какво е катамарана и flying cat?
Това е сложен въпрос, на който няма съвсем точен отговор. Най-общо катамарана е вид кораб, нещо средно между описаните по-горе големи (тромави) кораби и малки, но бързи „делфини“. В зависимост от компанията превозвач, най-често наричат катамараните „Flying Cat“ или „Highspeed“. И за да имате все пак някаква представа, тук ще опиша параметрите на произволен ферибот тип Flying Cat, чиято характерна особеност е, че не превозва автомобили:
- Дължина: 55 метра
- Широчина: 13 метра
- Капацитет: 440 човека
- Скорост: 78 км/ч

Този тип кораби са подходящи за кратки разстояния и пътуване от остров на остров.
Какви са особеностите при пътуване с голям ферибот?
Къде оставям багажа си на ферибота?
Още при влизане във ферибота, в зависимост от големината му, трябва да оставите куфара си или в колата (ако пътувате с МПС), или да го сложите в „багажното“, или да го вземете със себе си. Багажното представлява клетки, в които всеки си слага багажа, но са общи. Т.е. след като си оставите багажа, е напълно възможно някой друг да ви го вземе. Моят съвет е да не оставяте нищо ценно в тези куфари и, разбира се, да напишете бележка с данните си или да сложите отличителен знак на вашия куфар. Гърците твърдят, че има камери и при добронамерени пътници не е възможно някой да ви отмъкне куфар. Но грешки се случават и по невнимание или от бързане, особено ако куфарът ви е масов модел. При тръгване на ферибота тези клетки се заключват и се отключват при пристигането. Това означава, че ако ви потрябва нещо, не може да го вземете по време на пътуването.

Какво да взема със себе си на ферито?
- Слънчеви очила;
- Шапка;
- Слънцезащитен крем;
- Дрехи с дълъг ръкав (пътуването може да продължи няколко часа, а на ферибот се изгаря много лесно). От друга страна, климатикът във ферибота може да е много силен и да ви е студено. Най-добре е да имате ветровка (яке против вятър). Добра идея е да си вземете хавлия или одеяло;
- Книга;
- Храна и вода (на ферибота обикновено има, но ако искате да спестите парички, то трябва да си носите);
- Лекарства, ако ви прилошее;
- Фотоапарат.

Често при пътуване на дълги разстояния с ферибот, например от Атина до остров Крит, пътниците „къмпингуват“ на борда. Тъй като предпочитат по-икономично пътуване и не са си закупили по-скъпи билети с каюта и спално помещение, а просто са си подготвили спален чувал или нещо подобно. Така прекарват пътуването, продължаващо между 5 и 13 часа, в зависимост от компанията и маршрута.
Какво да не очаквате на борда?
Най-добре не очаквайте да имате интернет, или обхват на телефона. Възможно е на места да имате обхват, но по-скоро това ще е приятна изненада. Ако не си платите за интернет на борда, то най-вероятно няма да имате. А дори и да си платите, не очаквайте интернетът да е бърз като в България.
Нашият съвет е да си изключите мобилните данни, тъй като при някои курсове се минава близко до турската граница и там, без да разберете, може да се „закачите“ към турски оператор. В резултат ще платите огромна сметка. Наши приятели платиха над 700 лв сметка за телефон, които са начислени по време на пътуване от Кавала до остров Икария.
Шансът да се доберете до контакт, за да си заредите мобилното устройство, също не е особено голям. Най-добре е просто да се отдадете на пътуването и да забравите за цивилизацията за кратко.

Няколко думи за тоалетните на борда
Като цяло са нормални и прилични. В края на пътуването обаче е възможно хигиената да не е на очакваното ниво. Важен съвет: ако подозирате, че пристигате скоро, използвайте тоалетната около 20 минути преди това. Така ще избегнете опашки от хора, минаващи от там в последния момент.
И да, при много бурно море е нормано да има много хора, на които им е прилошало.

Колко трае пътуването с ферибот?
Въпреки че има разписание, е много важно да се отчете, че даденото разстояние може да се вземе за по-дълго от определеното време. Преди всичко обърнете внимание дали хващате ферибота от началната му точка. Ако е така – най-вероятно ще тръгнете навреме (в случай, че продължителността на пътуването е зависима от началния му час). Може самото пътуване да е 2 часа, но ако закъснеете с тръгването, то определено ще повлияе и на часа на пристигане.
За успокоение ще споделя, че закъснения се наблюдават при по-големи разстояния, повече прекачвания и по-лошо време.

Как да си купя билет за ферибот?
- Чрез посредник. Посредникът може да е нещо като брокер на фериботни билети към различни фериботни компании. Техните системи са удобни, за да проверите и планирате цялото пътуване (цени, часове и т.н.);
- Директно от превозвача. Ако знаете коя е фериботната компания, изпълняваща маршрута, можете да си резервирате билет директно през нея. Интересен факт е цената. Направих си експеримент да проверя дали компанията „брокер“ ще ми вземе надценка за услугата. Проверих за един и същи курс, с едни и същи дати и параметри, каква ще е цената през „брокера“ и директно от фериботната компания превозвач. Оказа се, че цената е една и съща. Т.е. няма да ми излезе по-скъпо, ако си купя билети през „брокера“, който разполага със софтуер, сравняващ маршрутите на няколко превозвача;
- Чрез туристическа агенция в България. Някои агенции предлагат и такива услуги.

За ваше улеснение може да потърсите ферибот, разписания, че даже и да резервирате билети, директно от следващото поле. Достатъчно е само да напишете отправната точка и дестинацията на английски език и да изберете дати.
Ако по някаква причина не намерите необходимия ферибот през посочената по-горе търсачка, то може да пробвате тази алтернатива. Важно е да се знае, че за някои малки и кратки линии има местен превозвач. Такъв е случаят с ферибота до остров Тасос например. В случай, че ще ползвате такава, то най-добре да потърсите в интернет или да закупите билет на място.
Цени на билетите за ферибот
Важат някои основни правила, като най-важното сред тях е да резервирате няколко месеца напред. Ако сте група над 15 – 20 човека, е въжможно да се възползвате от намаление. Фериботните компании предлагат и промоции за често пътуващи или за семейства, но това е строго специфично, зависи и от компанията, и от конкретното предложение. Подобни отстъпки има за кемпери.
При покупка на двупосочен билет също следва да получите малка отстъпка. За пенсионери и деца също има намаление в цената.

В зависимост от фериботната компания или фирмата, която предлага билетите, е възможно да има различни отстъпки. Те обаче не могат да бъдат предсказани и описани. Това е бизнес решение, зависещо от сезона, маркетинг стратегията на самата компания и т.н. Като цяло, ако разстоянието е голямо, няма как да се надявате на кой знае колко евтини фериботни билети.
Колкото по-бързо и по-директно стига даден ферибот, толкова цената е по-висока. Разбира се, понякога нямате избор. Случва се цените да са по-високи в по-удобни часове, конкретни дати и т.н.
Логично е да проучите кой е най-удбоният за вас вариант и да си резервирате най-изгодната оферта. Т.е. ако за вас е все едно дали ще пътуватате с една или друга компания (съответно в различни часове на деня), то тогава ще имате възможност за по-ниска цена (при равни други условия).
От къде да взема билетите си за ферибота
Процедурата обикновено е следната: след като направите резервацията си, следва да получите е-mail с инструкции и с описание на местата, от които може да получите вашия физически билет, техния точен адрес и работното им време. В случай, че изберете да получите билета си преди заминаването, то трябва да сте на гишето най-малко 45 мин преди отплаването.

Най-чести фериботни маршрути
*Имайте предвид, че името на дадено пристанище може да се различава от името на града или от името на острова. Ако не откривате даден фериботен маршрут, най-добре е да потърсите не с имената на градовете (или островите), а с имената на пристанищата. Например: първо търсите как се казва пристанището на острова и след това търсите ферибот до него. Имайте предвид, че някои острови (или градове) имат повече от едно пристанище, така че трябва да проверите кое е вашето.
- От Солун до: Икария, Лесбос, Лимнос, Скиатос, Скопелос, Алонисос, Хиос;
- От Кавала до: Лимнос, Лесбос, Агиос Евстатиос, Хиос, Икария, Вати;
- От Александруполи до Самотраки;
- От Волос до: Скиатос, Скопелос, Алонисос;
- От Атина до: Ангистри, Егина, Аморгос, Анафи, Андрос, Астипалеа, Антикитира, Халки, Хидра, Ханя, Ираклио, Скопелос, Хиос, Калимнос, Карпатос, Кос, Милос, Миконос, Наксос, Нисирос, Патмос, Порос, Псара, Родос, Самос, Сими, Сирос, Санторини, Тилос, Тинос;
- От Игуменица до: Корфу, Пакси, Закинтос, Патра, Кефалония;
- От Килини до: Закинтос, Кефалония, Итака, Порос;
- От Астакос до: Итака, Кефалония, Сами;
- От Гитиo до: Китира, Антикитира, Крит;
- От Пунта до Елафонисос;
- От Мантуди до Алонисос;
- От Кими до Сирос;
- От Патра до: Корфу, Игуменица, Итака, Кефалония, Сами
- От Ираклио до: Аморгос, Анафи, Андрос, Халки, Фолегандрос, Иос, Карпатос, Кассос, Куфониси, Милос, Миконос, Наксос, Парос, Родос, Серифос, Сифнос, Санторини, Тинос;
- От Ханя до: Милос, Атина.

*Моля имайте предвид, че за някои пристанища (като Athinios на Санторини например), е добре предварително да сте проучили за евентуални особености, тъй като не е възможно да се предвижите пеша, а пък превозът може да излезе доста скъп. Т.е. преди да пристигнете, за тук е особено препоръчително да имате план.
Ако ви е любопитно и искате да проверите маршрутите на корабите или пък къде точно се намира даден ферибот, то на тази карта може да проследите това в реално време.

Какво е Island Hopping?
Това е нов термин, който означава разглеждане на няколко острова. Буквално прескачане от остров на остров. В Гърция това е особено лесно, тъй като има много острови на близко разстояние. Понякога дори има организирани турове или екскурзии. Предлагат се и отстъпки. Вие можете да си подберете предпочитаните за вас острови и да се отбиете до тях.
Добра идея е да следите евтините самолетни билети до Гърция (например до остров Крит) и от там да си направите екскурзийка до мечтаните острови

Нашият съвет е да знаете на кой остров се намирате и да уважавете местните, защото те са изключително горди от факта, че са от този остров, а не от съседния. Прави добро впечатление да знаете къде сте, от къде идвате и къде отивате 🙂
Тази статия не отразява действащите към момента особености при пътуването с ферибот във връзка с COVID-19, тъй като те често се менят.
Вместо заключение
Ние създадохме тази статия с най-добри намерения. Постарахме се да обобщим нашите знания и опит. Разбира се, няма как да обхванем абсолютно всичко при толкова неизчерпаема тема. Също така, често се откриват нови маршрути или пък се променят някои „линии“. Моля да ни извините, ако дадена информация вече е променена. За да поддържаме статията актуална, ще се радваме и на вашия принос. Моля, оставете коментар, с който да допълните започнатото от нас.
Благодарим ви и лек път 🙂