Всички сте чували за „ябълката на раздора“, която е и поводът за Троянската война. Няма да ви преразказвам древногръцката митология, а само ще ви кажа, че всичко е започнало в планината Пилио, а за ябълките ще разберете след малко.
Къде е село Загора?
Селото се намира на североизток от Волос, в сърцето на планината Пилио (на старогръцки: Пелион). Надморската височина на Загора е около 460 м, а е само на 2 км по права линия до морето.
Защо Царството на ябълките е в Загора?
Загора е най-голямото село в Пилио, а днешният му разцвет се дължи именно на ябълките. Производителите на ябълки са се кооперирали и са основали най-старото съдружие за преработка на ябълки. Днес то е на 104 години, а петмезът от червени ябълки е запазената им марка. Петмезът не е за пропускане – натурално сладък, без добавена захар. Може да се използва за намазване върху филийка, бисквитка или за подслаждане на сладкиши.
Всъщност, най-известните ябълки в Гърция са именно червените ябълки от този район. В селото се произвеждат около 10 000 – 15 000 тона годишно.
Още от Древността тук е имало ябълки и всякакви овощни дървета, които и днес носят препитание на района. И все пак най-тачени са ябълките, които растат във всеки двор в Загора. А всяка къща си има джип за превозване на продукцията.
Любопитно е, че „ябълката на раздора“, известна като „златната ябълка“, всъщност е било дюла! Да, това е самата истина и ако се разтърсите в интернет, ще се убедите. Да не издребняваме в подробности, но е факт, че районът е изключително плодороден и има от всичко.
Климатът е благоприятен и е комбинация между планина и море. Районът е отдалечен и чист. Селото е с възрожденски дух и като най-голямото в района – пълно с история. Една от основните забележителности е библиотеката, основана през 1762 г.
Друга забележителност е училището на Ригас Фереос, която е един от големите възрожденци на Балканите. Загора е било културно средище с процъфтяващи занаяти и място, на което са се сключвали търговски сделки. За всичко това свидетелстват църквите и множеството паметници.
За да разгледате селото и да се потопите в атмосферата, е необходим поне един ден. Площадът е класически за региона – с таверни, заведения, чинари и църква.
Всяко едно от тези заведения е пълно с история. Тук е имало кино, състояли са се концерти, сватби и политически дискусии. А днес е спокойно и прохладно.
Една от най-интересните забележителности е чешма, до която е бил посаден чинар. Дървото постепенно е обвило чешмата и днес изглежда като феномен – чешма, която извира от чинара.
Дано не ви се налага, но в Загора се намира болницата, която обслужва областта. Тук видях и най-големия супер маркет в цялата област. Не си представяйте нещо грандиозно, но беше около 60 – 80 кв. м. и имаше всичко необходимо. Веднъж седмично в селото идва пътуващ пазар. Това е моментът, когато местните си купуват дрехи, обувки и подобни парцалки, защото в селото няма такива магазини.
На почитателите на културния, селския и планинския туризъм Загора определено има какво да предложи. Калдъръмените улички водят до старинни каменни къщи. А извън селото: нагоре – гора и зеленина, а надолу – море.
Кухнята на Загора
Останахме очаровани и от местните специалитети.
Тъй като бяхме в Загора само 2 дни, не можахме да опитаме от всичко, но пък каквото пробвахме – беше на ниво. Типичният за Пилио специалитет е спецофай.
Селото е богато на вода, а заможни дарители са помогнали да се изградят хубави чешми.
Голяма част от населението се е занимавало с мореплаване, търговия и коприна. Това е характерно не само за село Загора, но и за цялата област. Отивали са на гурбет по цял свят, включително до Египет и скандинавските страни, а като са се връщали, са давали богатството си за родния край. Така се обясняват хубавите къщи в района.
Сувенирите на Загора
Тъй като селото е по-скоро земеделско, отколкото туристическо, моят съвет е да си купите петмез или домашно сладко. А за феновете на пчелните продукти – тук можете да намерите хубав мед. Ако желаете да си поръчате от тестван от мен пчелар – свържете се с мен.
Цялостното впечатление е, че селото е голямо и с много забележителности, а населението му са трудещи се хора, които произвеждат буквално от всяка педя земя. Всички са задружни и си помагат, защото знаят, че успехът на един ще доведе до успех на друг.
Оставените ретро автомобили сякаш се сливат с природата.
А природата е навсякъде и се опитва да се разпростре и по къщите.
В Загора ще намерите заведения от „едно време“, които пазят традициите и умело създават топлина.
Всъщност, това „кафенио“ има специален статут с историческо значение и не може нито да се реновира, нито да бъде направено на таверна. Неговата цел е да бъде точно същото, каквото е било преди 100 и повече години.
По-интерсното е, че въпросното заведение не е единственото с такъв статут.
Това спокойно селце се намира само на 20 мин път с кола от най-близкия плаж, за който ще ви разкажа в следващите статии.