Урануполи е малко градче с целогодишен туризъм, заради факта, че е „вратата“ към монашеската република на Атон. От друга страна обаче, градчето има какво да предложи и на обикновени туристи.
Кратка история
До 1922 г. землището на Урануполи принадлежи на манастирската общност. След малоазийската катастрофа обаче, в Гърция се заселват милиони бежанци. Бедната гръцка държава търси начин да ги настани. Ето защо територията на Урануполи е предоставена на гърците-бежанци от Мала Азия.
Вход към Света гора
Ключова роля за развитието на града и района играе фактът, че Урануполи е мястото, отъдето поклонниците влизат в монашеската република. Това носи на градчето целогодишен туристопоток. Поклонниците, посещаващи Атон, на годишна база са повече от 250 000. Ако разделим този брой на 356 дни, означава, че около 700 поклонника влизат в Атон всеки ден. Разбира се, има определени периоди, когато поклонниците са в пъти повече.
Бюро за поклонници
Бюрото за поклонници (Γραφείο Προσκυνητών / Holy executive of the holy Mount Athos – Pilgrims Bureau в Урануполи) се намира на следния адрес. Там се издават предварително заявените визи.
Работното време е от 6 до 13 ч. Визата се взима същия ден, в който ще влизате в Атон. Т.е. трябва да дойдете в бюрото за поклонници по-раничко, защото е възможно да има опашка. Необходима е лична карта и такса (25 евро). Всеки сам взима своята виза (на гръцки – диамонитирио).
След като си вземете диамонитириото, може да си вземете фериботниия билет (а не обратното).
*Добре е да се има предвид, че още от 5 часа сутринта има глъчка около бюрото за поклонници. Пристигат рейсове, бусове и автомобили, които карат поклонниците.
Фериботни билети за поклонници
Офисът на фериботната компания, която превозва поклонниците до Света гора, е буквално на 100 метра (1 минута пеша) от бюрото за поклонници. Най-общо казано, просто се продължава по същата улица, водеща на запад (към морето), и когато улицата завие, се стига до офиса за фериботните билети. Ето линк към точното местоположение.
Таверни, настаняване, паркинг
Населението на Урануполи е свикнало да посреща гости и се грижи за тяхния подслон, изхранване и добър престой. Градчето разполага с чудесни таверни, различен клас хотели и платени паркинги.
Има голяма концентрация на магазини, предлагащи църковни стоки, икони и т.н. Като всеки гръцки град, има църква, фурни, супермаркети и т.н.
Летен курорт
Урануполи е предпочитана дестинация за море. Има прилични плажове и доста хотели, предлагащи all Inclusive (на „първа линия“). Всичко това го прави много подходящ за българските туристи, особено за семейства с малки деца или попадащите в групата на 55+.
Урануполи се хвали, че е подходящ и за любителите на велосипеди. Смята се, че на тяхно разположение има 22 маршрута.
Забележителности
Основната забележителност в самия Урануполи е отбранителната кула. Тя е построена през 1344 г., за да могат манастирите да се отбраняват от пирати. Днес кулата е реставрирана и е превърната в музей. Впрочем, това е най-голямата византийска кула (цели 22 метра) на Халкидики.
Разходка с лодка
От Урануполи тръгват няколко различни маршрута, като всеки може да прецени какво е подходящо за него.
Круиз покрай Атон
Тъй като на Света гора е забранено за жени, дамите могат да „надникнат“ само от палубата на корабчето, обикалящо покрай манастирите. Този вид круизи не могат да приближат брега на повече от 500 метра.
Ако искате да прочетете повече – вижте специалната ни статия.
Лодка до островите Дрениа
Една от най-интересните атракции е разходка до островите Дрениа, известни още и като „магарешките острови“. Местните имали магарета, които им помагали за преноса на стоки. Когато животните остареели, местните ги закарвали на Дрениа да доживеят старините си. Ето от какво е произлезло името „Магарешките острови“.
Днес тези острови примамват туристи със своте изключително красиви плажове и тюркоазено-кристални води. Островчетата са близо до Урануполи, но усещенето е напълно различно.
С ферибот до Амулиани
От пристанището Трипити може да се вземе ферибот до остров Амулиани. Там има абсолютно всичко за прекрасна почивка: хотели, таверни и приказни плажове. На Амулиани човек може да изкара спокойно своята почивка, докато островите Дрениа са подходящи за еднодневен излез (там няма хотели).
Тук може да видите повече за Амулиани.
Ако харесваш това, което правя, и искаш да ме подкрепиш, купи пътеводителя „Опознай Гърция“.