Остров Милос набира слава и има защо. Островът е меко казано очарователен, особено в края на сезона. Ние прекарахме един ден тук и успяхме да видим значителна част от забележителностите.
Круиз до Милос
Ние пътувахме с круизен кораб из Егейско море и остров Милос беше един от цикладските острови, които посетихме. Моето предварително проучване ми подсказваше, че именно тук ще бъде много интересно. Ето защо се постарахме да разгледаме повече атракции.
Корабът ни пусна котва на разстояние от пристанището на Милос (Адамас) и бяхме извозени с лодки. Круизната компания беше осигурила регулярни трансфери от пристанището до кораба и обратно. Те щяха да са на около половин час (в зависимост от метеорологичната обстановка).
Кола под наем на Милос
Планът ни беше да вземем rent-a-car, в която да се возим четирима възрастни и детето ни, на година и девет месеца. Бяхме предплатили колата и щом стигнахме на пристанището, се обадих на компанията. След около пет минути дойдоха да ни вземат.
Отидохме в офиса и след като се уверихме, че по колата няма забележки, подписахме договора. Потеглихме към плаж Саракинико.
Пътищата
Бяхме доста изненадани от пътищата. Част от тях са черни, прашни, неравни и стръмни. Даже паднахме в нещо като полутунел. Изглежда пътят беше вкопан в терена. Разминаването беше невъзможно. За наш късмет не срещнахме кола в тази отсечка. Любопитното беше, че „пътят“ завърши с изключително стръмен (в посока изкачване) участък, където имахме знак STOP. За щастие нямаше коли, но едва потеглихме от там. Добре, че автомобилът ни беше 4х4, а шофьорът – опитен.
Очевидно това не беше официален път, но оттам ни прекара GPS-a. Иначе, нормалните пътища бяха асфалтирани, тесни и със завои. Някои улички в градчетата бяха с такива завои, че не е възможно автомобил да се „сгъне“.
Явно имаше доста пътища, по които не бива да се поема, но човек не знае какво го очаква „зад завоя“, когато е за пръв път на острова.
Разстоянията на острова са малки. Нашите цели бяха на по 5 км разстояние, така че средно от точка до точка пътувахме 15-тина минути.
Забележителности на Милос
Част от плажовете на Милос са забележителности. Хем ходиш на плаж, хем има какво да видиш. Знаехме, че не можем да обиколим всичко за един ден, но опитахме да видим тези места, които ни се бяха сторили най-интересни.
Плаж Саракинико
Остров Милос е с вулканичен произход. Природата е изваяла чудни форми както в морето, така и на сушата. От друга страна, Милос е богат на руда, която е използвана още от древните гърци. Наличието на тези ценни изкопаеми е дало тласък за развитието на острова.
На плаж Саракинико се преплитат всички компоненти. Плажът е привлекателен за туристите и заради странните форми. Релефът е причудлив, което се е харесало на пиратите, използвали района за свое скривалище. Скалните образувания в морето им помагали да се крият, а наоколо има и пещери. Впрочем, „Саракинико“ означава „Пиратското“, така че именно сарацините са дали име на това място.
На сушата пък има тунели, които свидетелстват за добива на руда. Тунелите са толкова големи и широки, че са интересна туристическа атракция. Те са като сложна мрежа, подходяща и за скривалище на пиратски съкровища.
Ето как, само на едно място, човек може да научи толкова много за историята на острова, а на всичкото отгоре и да поплува в плитките води на пясъчния плаж.
До плажа има паркинг, където оставихме колата. Ние дойдохме първо на това място, за да „изпреварим“ туристите, които се очакваше да бъдат повече в по-късните часове на деня.
Рибарски селища
Една от най-емблематичните за Милос отличителни черти е наличието на няколко добре запазени рибарски селища (така наречените „сирмата“). Те „функционират“ и днес, запазвайки очарователната традиция и съхранявайки рибарския занаят.
Изключително трудно в нашето съвремие е дадено място да се опази от навлизащите новости и масовия туризъм. От една страна, е необходимо да има приходи за препитание, но от друга, не бива да се нарушава „добрия стар ред“.
Част от рибарските къщички се дават под наем на туристи, но това не е нарушило хармонията и не пречи на рибарите.
Точно обратното, местните предоставят прясната риба на таверните, които приготвят чудни специалитети.
Мандракия
Мандракия (Μανδράκια / Mandrakia) едно от традиционните рибарски селища. Къщичките са малки и на практика биха могли да приютят лодките. Дървените им врати са боядисани в различни цветове.
Заливът е изключително закътан. Въпреки това приливът къпе дървените врати, затова местните слагат допълнителни дървени плоскости.
Всъщност, ако човек се загледа, би преброил всичко на всичко двайсетина къщички и горе-долу същия брой лодки.
Над селището има паркинг, таверна и църква. Мястото е идеално за хапване и почивка. Черквата е в характерните за Цикладите бял цвят със сини прозорци.
Фиропотамос
Фиропотамос (Φυροπόταμος / Firopotamos) е друго рибарско селище, където обаче могат да се видят двуетажни къщи. Долният етаж е „гаражът“ на лодката, а на втория етаж е домът на рибаря.
Къщичките тук също са към двайсетина, но е трудно да бъдат видяни, поради спецификата на релефа. Най-добре се виждат от морето.
Край тях има паркинг и прекрасна бяло-синя църква Агиос Николаос (посветена на покровителя на моряците).
Фиропотамос няма таверна, но пък може да се похвали с хубав плаж. Добра идея е да се плажува тук, пък за хапване да се отскочи до Мандракия, което е на около 10 минути с кола.
Наблизо има окопи и укрепления, свидетелстващи за мъчното минало на острова, когато е бил окупиран от немците по време на Втората Световна Война.
Клима
Клима (Κλήμα / Klima) e традиционно рибарско селище от западната страна на Милос (Мандракия и Фиропотамос са от източната). Рибарските къщички са около 20. Тук може би е най-лесно да ги разгледате, тъй като „пътеката“ пред къщите е най-широка.
Разбира се, най-хубавите снимки се правят от лодка в морето, и то следобед, когато слънцето е огряло къщичките.
В една от рибарските къщи ще намерите и магазин за ръчно направени бижута и сувенири.
Къщите са на два етажа и наподобяват тези на Фиропотамос. Успяхме да надникнем в една от тях.
Всяка къща е в различен цвят и това има своето логично обяснение. Едно време, когато рибарите са разчитали само на своята сила, за да се придвижват с гребане, е било от изключително значение да пестят своите усилия. Било е важно да се насочат правилно към своята къща, оцветена в различен цвят от тази на съседа.
Моето обяснение е, че след като първо в Клима е сработило това цветово различаване на всяка къща, е било приложено и при другите рибарски селища. Смятам, че именно от Клима е започнало, защото тук брегът, на който са разположени къщичките, е най-дълъг и „еднакъв“. На пристанището на Мандракия е изключено да има логика, защото то е твърде малко. А пък при Фиропотамос релефът е по-специфичен и също нямаш видимост. Цветът на къщата ти не би ти помогнал особено, ако не я виждаш изобщо. Впоследствие, боядисването с различен цвят се понравило и на туристите.
Клима разполага с плаж, малка църква и таверна. Паркингът е малко далече.
Плака, столицата
Главният град на повечето гръцки острови се казва „Хόра“, но на Милос столицата е „Плака“. Тя е малко и чаровно градче, където си струва човек да се разходи.
Плака е китна, с типичната цикладска архитектура – малки бели къщички, тесни улички. В Стария град на столицата има няколко таверни с маси на улицата.
Обстановката е много приятна. В нашия случай бяхме тук точно по времето на гръцката „сиеста“, затова беше спокойно. Тук-там се намират няколко бутикови магазини.
Голямата атракция е църквата Панагиа Корфиатиса с прекрасния площад и невероятната гледка към Егейско море.
Разходихме се до хълма наоколо, където е имало венецианска крепост. Там видяхме чудесна църква с 360-градусова гледка към целия остров.
По време на Втората Световна война немците за разрушили вече съществуващата църква и са сложили картечници. След войната е построен храма, който може да се види и днес.
Статуята на Афродита
Милос е родината на статуята, която краси Лувъра. Тя е била намерена на острова през 1820 г. Тогавашният френски посланик по тези земи веднага е оценил шедьовъра и го е откупил. Веднага след това го е дарил на именития музей. Интересен факт е, че статуята е имала ръце, които са били счупени по време на транспортирането ѝ.
Ако имахме повече време, щяхме да си наемем лодка, с която да посетим природния феномен и плаж Клефтико (Κλέφτικο / Kleftiko) и щяхме да отсточим за два дена на съседния остров Кимолос (Κίμωλος / Kimolos). Понеже не можахме да осъществим тези наши идеи, си обещахме да се върнем.
Ферибот до Милос
За ваше улеснение може да потърсите ферибот, разписания, че даже и да резервирате билети, директно от следващото поле. Достатъчно е само да напишете отправната точка и дестинацията на английски език и да изберете дати.
Островът има и летище, така че може да го посетите и със самолет.
Цялото пътуване е описано в книгата ми „Опознай Гърция“. Ако харесваш това, което правя, и искаш да ме подкрепиш, купи пътеводителя „Опознай Гърция“.