Дългоочакваното метро в Солун най-после е открито и напълни новините по телевизията и заглавията на гръцките вестници (пък и не само). След като години наред отлагането му беше повод за шеги, днес градът може да се похвали с модерна и елегантна метро система.
Въпреки че нямахме работа в Солун, просто преминавахме, но не устояхме на изкушението да посетим най-новата му атракция. Повозихме се на новите влакчета на метрото от крайната спирка Неа Елветиа (Νέα Ελβετία) до другата крайна спирка НСС Тесалоникис (Неос Сидиродромикос Статмос/Νέος σιδηροδρομικός Σταθμός). Все още спирките са само 13, а общото време за преминаване е под 20 минути, но това е само началото. През 2025 се предвижда да бъдат открити още 5 нови спирки. Идеята е системата да се разшири в последствие на север и на юг до международното летище Македония, да се открият още две нови линии.
Имената на станциите
Наименованията на действащите в момента спирки носят или наименования на района, в който са построени или на булеварди, под които минават. Удобни спирки за разглеждане на центъра са Демократиас, Венизелу, Агия София, Синтривани или Панепистимио. Някои спирки носят имена на исторически личности. Интересно за нас е името на спирка Вулгари, която е посветена на гръцкия министър-председател от 19-ти век Димитриос Вулгарис. Или пък спирка Флеминг, която носи името на Шотландския учен Александър Флеминг. А кварталът Неа Елветиа (Нова Швейцария) се нарича така, защото някога мястото е било с много зеленина и хубава гора, от която днес много малко е запазено.
Билети
За сега билети могат да се закупят само от автомати или от гише, като тепърва ще се въвежда плащане с банкови карти. Билетът е с чип и може да бъде презареден. В момента цената му е 60 евроцента. Надписите и съобщенията са на гръцки и английски език.
Метрото като атракция
Много семейства с децата си също като нас бяха дошли специално да видят метрото. И това, което ни беше забавно, е факта, че системата на движение на влакчето е напълно автоматизирана. Няма водач на влака, няма даже и човек на мястото на управляващия, който да наблюдава движението! От предното място с радост наблюдавахме движението в тунела. Всъщност има два независими тунела, за всяка посока по един, като на спирките са отворени един към друг.
Археологически находки
По време на изграждането на метрото са направени много важни археологически открития. Това е наложило тунелите на метрото да се изкопаят по-дълбоко, така че да минават под археологически слоеве. Това е една от причините откриването на метрото да се забави толкова и цената на изграждането му да е много висока.
Ето защо това не просто е само метро! На спирка Венизелу пътуващите в метрото могат да „пътуват“ и във времето. Тук си дават среща модерното и древното. Запазени са и са представени за разглеждане руините на град от Елинистичната епоха до началото на 20-ти век. Това място пак е било пътен възел и търговски център.