Това е един от въпросите, които вълнуват всички ни, или почти всички ни. Систематизирахме нашия опит и се надяваме да бъдем полезни.
Настаняване
Конкуренцията сваля цените
Обикновено нощувките са по-изгодни в градове с по-голямо предлагане. Т.е. ако дестинацията ви не е фиксирана, може да си „поиграете“ с търсенето. Пробвайте да намерите нощувки в съседни градове, села или просто наоколо. Опитът показва, че все ще изпадне някоя изгодна оферта.
Ако ви се струва, че съседно населено място има по-нисък стандарт, пробвайте да намерите нощувки там.
Търсене от различно устройство
Техниката е напреднала толкова много, че разпознава дали втори път търсите от едно и също устройство (IP адрес). Има вероятност да не получите по-добра оферта (и дори обратното), ако „мрежата“ установи, че всеки път влизате от едно и също устройство и търсите настаняване за една и съща дестинация с еднакви дати. Т.е. вероятно имате сериозен интерес и няма логика да ви бъдат показани по-ниски цени.
Използване на функциите
Търсачките обикновено имат различни бутони за филтриране на промоции или най-ниска цена. Използвайте ги.
Период на настаняване
Обикновено колкото по-дълъг период изберете, толкова по-голям е шансът цената да бъде по-ниска. Но това не става автоматично, а след изрично договаряне с хотела (собственика).
Ако планирате кратък престой – само няколко дни, то би следвало цените да са по-изгодни през работни дни.
Код за отстъпка
Някои платформи имат код за отстъпка. Попитайте приятел дали не може да ви услужи. По-опитните потребители на дадени платформи е възможно да имат достъп до по-изгодни оферти.
Извън „сезон“
Би следвало цената да е по-ниска, когато няма голямо търсене. Под „сезон“ се разбира не само лято, например, но и периоди на фестивали, събития, празници, които биха увеличили търсенето. Също така трябва да отчетете почивните дни на своята държава, на държавата където отивате и евентуално съседните държави.
Най-голямото предимство на пътуването извън сезон е, че ще можете да се насладите на по-спокойно (и в известен смисъл уникално) преживяване.
Оферта чрез агенция
Понякога може да получите по-добра цена, ако се свържете през агенция. Дадената агенция може да има договор и по този начин цената да падне.
Директен контакт със собственика
Все пак моят съвет е след като намерите подходящото място за настаняване, да се свържете директно със собственика. Т.е. ако не използвате посредник или платформа, би следвало цената да е по-ниска. Посредникът/платформата взимат процент или от вас, или от мястото за настаняване.
„Звезди“ на хотела
Всеки сам избира според предпочитанията си. По-луксозното настаняване обикновено е по-скъпо. Ние сме фенове на семейните хотелчета, където можем да получим лично отношение.
*Попитайте за намаление за деца.
Нетуристичекса дестинация
Отидете там, където не е „модерно“. Може да посетите изключително красиви места, които все още не са популярни.
Пътуване със самолет
Специални дати
„Каръшки“ дати
Полетите на 13-то число обикновено са по-изгодни (особено ако е петък).
Рожден ден на превозвача
Добре е да си запишете няколко дати, на които/около които може да очаквате промоции. Например: 8-ми юли е рожденият ден на Ryanair, а 20-ти май е рожденият ден на Wizz Air. Мисля, че разбрахте логиката.
Маркетинг кампании
Ако някой превозвач обяви промоция, съвсем скоро може и неговият конкурент също да намали цените.
Не повтаряйте едно и също търсене
Вероятно е да бъдат повишени цените на дадени полети, ако вие направите повторно търсене (на едни и същи полети, от едно и също устройство или IP адрес). Затова, ако не сте си купили билет от първия път, а искате да получите поне същите цени, то използвайте друг компютър (телефон), за да направите резервацията.
Проверете съседни дати
Ако датите не са фиксирани и може да си позволите да пътувате в други дни, проверете цените на билетите в близките 10 дена (преди и след първоначално избраните).
*Обикновено полетите през седмицата са с по-добри цени. Същото важи и за „неудобните“ часове.
Пробвайте различни летища
Ако искате да стигнете от София до остров Крит, проверете следните комбинации.
Начална дестинация
Ако удобното ви летище е София, но няма полет на изгодна цена, може да се окаже, че има такъв от Пловдив, Варна, Бургас, Солун, Букурещ. Т.е. идеята е да пробвате различно търсене.
Крайна дестинация
Ако искате да стигнете до остров Крит, проверете полетите до различните летища (Ханя и Ираклион). Може да се окаже, че има по-изгоден полет до някое от двете летища.
„Разцъкайте“ сайта
Възможно е сайтът на авиокомпанията да има дадена функция, която да ви помогне да се ориентирате по-лесно.
Ако просто ви се пътува изгодно, но не знаете накъде, сайтовете имат интересни функции. Ето например сайтът на Ryanair предлага списък с полети до даден бюджет.
Без чекиран багаж
Пътуването с по-малко багаж намалява значително разходите.
Двупосочен билет
Купете си и билет за връщане. Понякога авиокомпаниите „зарибяват“ с еднопосочен изгоден билет, но се оказва, че билетът за връщане е доста по-скъп. Т.е. подсигурете се, че връщането няма да ви излезе „солено“.
Отстъпки за деца и бебета
Бебета
Бебета и малки деца до 2-годишна възраст би следвало да пътуват безплатно (или поне със значително намаление). Интересн факт е, че при нискотарифните компании бебетата пътуват в скута на възрастния, който ги придружава. При останалите компании бебетата пътуват на специална самостоятелна седалка.
Деца
Всяка авиокомпания определя политиката и отстъпките си. Обикновено децата се ползават с намаление от 25 – 33%.
Пътуване с кола
Гориво
Цената на горивото в Гърция е по-висока от тази в България. На някои острови има ограничен брой бензиностанции. Съответно там цената на горивото е още по-висока.
Бензиностанции на островите
Имайте предвид, че на дадени острови може да няма газстанции. Следователно предвидете да напълните резервоара и бутилката на континента.
Пътни такси
В Гърция има тол такси за магистралите. Ако искате да си ги спестите, следва да не използвате тези пътища, а алтернативен маршрут.
Кола под наем
Колкото по-дълъг е периодът, толкова по-добра оферта може да получите. Ако сте извън сезона, имате още по-голям шанс за договорка във ваша полза. Същото важи и за други МПС-та под наем. Проучете предложенията и на конкуренцията.
Яхта под наем
Би следвало да получите по-изгодна цена и то за по-дълъг период, ако е извън сезона. Опитайте да се договорите.
Ветроходна яхта или катамаран
Ветроходната яхта би била по-изгоден вариант, тъй като катамаранът е по-широк и пристанищните му такси са по-високи. Като цяло катамараните се водят по-луксозни и следователно по-скъпо удоволствие.
Пътуване с ферибот
Сравнете цените
Възможно е различните фериботни компании да имат различни цени. Може да потърсите ферибот, разписания и дори да резервирате билети, директно от следващото поле. Достатъчно е само да напишете отправната точка и дестинацията на английски език и да изберете дати.
Проверете съседни дати
Възможно е да намерите по-изгодни билети в близък до първоначално посочения период. Т.е. ако датите ви не са фиксирани, може да пробвате да изместите пътуването, за да се възползвате от по-доброто предложение.
Скоростта е от значение
Времето, за което ще стигнете от началната до крайната спирка на ферибота влияе на цената. Колкото по-бързо, толкова по-висока е цената.
Маршрутът
Фериботният маршрут също влияе на цената. Директните маршрути също са по-скъпи от тези, които имат повече спирки. Т.е. ако имате време и искате да спестите някой лев, можете да изберете маршрут с повече спирки. Така ще видите и повече острови.
Пример: Ферибот от Солун до Сирос
През 2022 г. беше стартирана нова фериботна линия – от Солун до Цикладите. Цените на билетите започваха от 62 евро. В интерес на истината, при моите проучвания попадах на цени от 89 евро.
Човек ще си каже, че е изключително скъпо да пътуваш с ферибот от Солун до Сирос за приблизително 90 евро в посока, при това пътуването трае около 29 часа.
Всъщност целта на това пътуване не е крайната точка, а е самото пътуване. Ако погледнете от друг ъгъл, това е чудесна възможност да видите 8 острова. Впрочем, по време на пътуването ще минете през още много острови, но фериботът спира на 8 от тях.
Разстоянието между Солун и Сирос е 406 км по права линия, но фериботът не се движи по права линия и точно това е най-хубавото. Ако ви е допаднала тази идея, може да потърсите и други подобни маршрути.
Купете двупосочен билет
Логично е да има намаление при закупуване на двупосочен билет.
Резервация от по-рано
Добра идея е да резрвирате по-рано своите билети, особено ако пътувате с автомобил. Възможно е да закупите на по-изгодна цена (защото ще имате избор). Ако чакате до последния момент и пътувате в сезон, може да няма места.
*Ранна резервация за кемпери и каравани е препоръчителна.
Намаление за деца
Попитайте дали има намаление за деца, студенти, пенсионери, хора в неравностойно положение.
*Възможно е да има намаление и за лица със ISIC карта (или други подобни).
Необходимо ли е да вземете и колата?
Ако ще посетите даден остров само за няколко дни, а цената да качите своето МПС на ферибота е твърде висока, помислете дали не е по-добре да го оставите на брега. Имайте предвид, че трябва да платите билет и в двете посоки.
Възможно е да се окаже по-изгодно да си наемете кола под наем или мотор на острова. Пътищата по островите са по-тесни и може да е по-удобно да бръмчите с моторче.
Извън сезон
Цените извън сезона са по-изгодни. Т.е. това са цените, които са сметнати само за гърци. Впрочем, добре е да се прицелите в курсове на фериботи, които са спонсорирани от Гърция, т.е. с по-ниски цени на билетите. Най-добре попитайте някой местен.
Групови отстъпки
Ако сте повече хора, проверете дали можете да се възползвате от намаление за група. Ако е невъзможно, опитайте да ползвате допълнителна услуга безплатно.
Ако нещо се обърка
В случай, че ви се наложи да използвате здравни услуги, е добре да имате Европейска Здравноосигурителна Карта. Тя е безплатна и важи 1 година.
Препоръчително е да имате и застраховка, струваща по няколко лева на ден (в зависимост от покритието).
Предварителен план
Проучете предварително или попитайте местните за всичко, което ви интересува. Възможно е да има специфики. Ето няколко идеи:
- градски транспорт;
- междуградски транспорт;
- таксиметрови услуги;
- работно време на магазини, ресторанти, местни пазари и забележителности;
- препоръчани заведения (където хапват местните);
- екскурзоводски услуги (в някои градове има безплатни турове);
- посетете туристически офис (ако има). Там ще намерите съвети и безплатни информационни материали;
- попитайте кога музеи или други атракции са безплатни;
- внимавайте когато теглите пари от банкомат в чужбина (възможно е да има допълнителни такси);
- проверете интернет/роуминг условията си;
- присъединете се на вече организирани туристически услуги. Като се разхождате по пристанището, разгледайте туристическите лодки, които организират пътувания. Възможно е да успеете да се договорите (т.е. да дозапълните дадена бройка и да получите добра цена).
Пропускаме ли нещо
Ако имате друга идея, моля, споделете я като коментар.
Страхотни идеи! Поздравления! Любима нам Елада!
Много благодаря 🙂
Съвет от Живка Христова, който сметнах за уместно да бъде и тук:
„Бих добавила към „търсене от различно устройство“, че е добре в началото на планирането на почивка да се търси в режим „incognito“ за да не получиш после значително увеличение. Особено важно е при търсене на самолетни билети.“
Много благодаря! Да, вече е добавен.