Правилното ударение е на „и” – Атина; Атина е женско име или името на богинята; Атина е неправилно
Статуя на гръцката богиня на мъдростта Атина
Атина (Αθήνα /Athens) става все по-достъпна, благодарение на евтини полети. Тъй като Атина изобилства с история от древността до днес, не е възможно да се разгледат всички забележителности и по-малко „камъни” 🙂 Ще се опитам да представя някои интересни места. В големия град, какъвто е Атина със своите 4 000 000 жители (с предградията), е важно да се отиде подготвен или да се започне с ориентирането предварително.
Ако се ориентирате добре по карта, или пък сте любители на проспекти и брошурки, е добре да се отбиете до туристическия информационен център
В туристическия център има много безплатни карти и информационни материали. Тук има и безплатни тоалетни. На различни точки в града може да се натъкнете на карта на Атина. Можете да видите или да свалите туристическа карта на Атина.
Ако сте с автомобил, е добре да се запознаете със специфичното правило Дактилиос – в центъра на Атина на четни дати могат да се движат само коли, чиито регистрационни номера завършват на четна цифра, а в нечетни дни – номерата с нечетна цифра. Нарушението се наказва с глоба от 200 евро.
Забележителностите на Атина са разпръснати и затова бихте могли да го разгледате по модерен начин на две колела. Хем ще опитате нещо ново, хем ще се забавлявате.
Иновативен пешеходен тур, който пести време и усилия
В интернет има най-различни гидове (този например) за Атина и околностите. Изберете подходящия за вас.
Може да посетите и безплатна пешеходна разходка, водена от екскурзовод.
Автобус, който минава през най-значимите забележителности на Атина
Само по себе си е изживяване да разгледате забележителностите на града с туристически автобус, който ще ви заведе до популярните атркации.
Важна „врътка” като цяло за транспорта в Атина – в превозните средства климатиците духат много силно и студено. Ако навън е 30-40 градуса, климатикът в тролея например е настроен на около 20-25 и постоянно се опитва да навакса, заради отварянето на вратите. Т.е. добре е да си имате дрешка 🙂
Билетът струва 1.40 евро, а глобата е 60 пъти неговата цена (т.е. 84 евро). Съветвам ви да си дупчите билет. Той важи 90 минути и е за повече от 1 превозно средство. Може да видите цени за дневна карта, както и за 3/5-дневни туристически билети тук.
Кога работят магазините? Това е добър въпрос. Поне в Атина би трябвало повечето магазини (за обувки, дрехи, мобилни оператори и т.н.) да работят със следното работно време:
Понеделник и сряда 9 – 15 ч.; вторник, четвъртък и петък 9 – 14:30 и после от 17:30 – 21 ч.; Събота 9 – 15 ч.
Кои са основните забележителности на Атина?
На любителите на разходките Атина има много какво да предложи. Моите любими дестинации са хълмовете Ликавитос(Λυκαβηττός / Lycabettus) и Филопапу(Λόφος Φιλοπάππου / Filopappou Hill).
Според мен е важно туристът още първия ден да се качи на някой от хълмовете и да е въоръжен с карта. Когато се намира на най-високата точка и градът е в „краката му”, гледайки картата се ориентира кое къде е и така през следващите дни се оправя много по-добре. В зависимост от това дали търсите романтичен залез или ясна гледка на града, ще прецените кога да се качите. Аз ви препоръчвам да бъде след 18 часа, за да не е твърде топло.
Костенурка на хълма Ликавитос
Разходката е не само приятна тренировка, но и познавателна – ще срещнете много цъфнали кактуси, което е истинска атракция.
При желание може да видите всичко облизо от Ликавитос
Хълмът Филопапу, освен че е приятен за разходка, е бил мястото, където Сократ е лежал в затвора.
И днес неговата „килия” привлича ценителите на историята
От хълма Филопапу се открива чудесна гледка към Партенона. Хълмът е подходящ и за сбирки на младежи късно вечер. С моята компания се събирахме тук на приказки и свирене на бузуки.
Панорама към Акропола от хълма Филопапу
Отделете време за олимпийския стадион Калимармаро (Καλλιμάρμαρο / Kallimarmaro), където се провеждат възобновените Олимпийски игри през 1896 г.
Стадионът
Стадионът е изключително красив и е направен изцяло от мрамор. Днес е средище за спортни и културни събития. Тук са пяли Тина Търнър, Боб Дилън, Black Sabbath, REM, Depeche Mode и т.н.
Една различна атракция е пазарът на Атина “Варвакиос” (Βαρβάκειος αγορά / Varvakios Market). Жените и кулинарите биха прекарали тук часове. И с право 🙂
Изобилие от морски деликатеси на пазара
Можете да купите всичко. Изключително интересно е и има някак ориенталски привкус.
Ако сте желаещи да усетите какво е било през Втората световна война, посетете мястото на историческата памет.
Снимката е взета от тук, тъй като е забранено да се правят снимки
Това не е музей, а входът е безплатен. Мястото е наситено с история и е различно от всичко останало в днешна Атина. Гърците са особено чувствителни към немската окупация на Атина. Най-общо казано това е подземие в центъра на столицата, което е било щабквартира на Гестапо. Било е и затвор. И до днес са запазени издълбаните и изрисувани в стените послания на затворниците.
За мен едни от най-знаковите сгради на Атина са Академията (Ακαδημία Αθηνών Academy of Athens), Централната сграда на Университета (Πανεπιστήμιο / The University of Athens) и Националната библиотека (Εθνική Βιβλιοθήκη / The National Library).
Снимка на една от трите сгради (Академията)
Сградите са с прекрасна архитектура и са изящно произведение на изкуството. Трите сгради са в неокласически стил и са построени през 19 век.
Ако имате желание да плувате, или да се поглезите, но все още морето не е толкова топло, то може да отскочите до езерото Вулиагмени(Λίμνη Βουλιαγμένη / Vouliagmeni Lake)
Езерото Вулиагмени – идеално за плуване и SPA-глезене 🙂
Тук температурата на водата е 22-29 градуса през цялата година. Водата е лекувита, а мястото е много приятно и красиво. Намира се на около 25 км. от центъра на Атина.
Една от най-интересните атракции е парламентът(Βουλή / Parliament) както и площадът, на който се намира – Синтагма (Σύνταγμα / Syntagma).
Гръцкият парламент
Така наречените евзони (εύζωνες / evzones), подобно на нашите гвардейци, са голяма атракция, може би най-вече заради облеклото си. Не се срещат често мъже с пола (фустанела) и смешни обувки. Евзоните ходят по особено забавен начин, изпълнявайки специфични движения. Не е особено лесно да се снимате с тях, без да се хване някой друг в кадър.
Когато се приближите твърде много до евзоните, те потропват с приклада на пушката си в земята. Това е знак, че ги смущавате и трябва да се отдалечите.
При смяната на караула, често полицаи пазят евзоните от множеството туристи. Най-интересна е церемонията по смяна на караула в 11:00 в неделя. Иначе на всеки час има смяна на караула, която трае 15-тина минути.
Не може всеки да се разходи в парламента, но по някой специален повод като университетски обмен на чужденци е възможно.
Не съм оттук и съм за малко 🙂
Акрополът(Ακρόπολη /Acropolis) е запазената марка на Атина. Ако се интересувате от история, не го пропускайте! Имайте предвид, че има много туристи, няма сянка, жега е и без някой да ви обясни кое какво точно е – няма да разберете много 🙂 Има входна такса.
Акропола, погледнат от новия музей на Акропола
„Черешката на тортата” е Πартенонът (Παρθενώνας / Parthenon). Много е трудно да се снимате, хващайки целия му блясък и да няма други туристи на снимката.
Ако посетите Партенона много пъти, все ще издебнете момента
Препоръчвам Новия музей на акропола(Το Νέο Μουσείο της Ακρόπολης / Acropolis Museum). Освен че е сред най-съвременните и богати музеи в Европа, има безплатен интернет и климатик. Това гарантира да научите много, да се „чекнете във фейса” и да ви е комфортно. Самата архитектура на музея е впечатляваща и разчупена. Експонатите са изложени много пригледно и описани и на английски език. На места подът е прозрачен, така че може да виждате и под вас. Има чудесна гледка към Акропола.
Новият музей на Акропола
Най-популярното място за сувенири е Монастираки(Μοναστηράκι / Monastiraki). Тук ще намерите както ръчно правени произведения на изкуството, така и всякакви фалшификати. Все пак, районът е приятен за разходка. Може да опитате да се спазарите. Това е сред най-туристическите обекти.
Оригинален сувенир за колеги 🙂
Плака (Πλάκα / Plaka) е може би най-старият и живописен квартал на Атина. Повечето улици са пешеходни. Плака е много красив туристически квартал, невероятен за разходка. Ако основният въпрос който ви интересува е „Къде да хапнем в Атина“, то Плака предлага голямо разнообразие от типични гръцки таверни.
За мен най-забавното и откачено място в Атина е лунапарка“Allou! Fun Park”. Мястото е много подходящо за забавления на деца в Атина.
Атракциите са много и има за всекиго по нещо
Тук се разпуска. Всички проблеми и мисли изчезват! Остава само усмивката и …гаденето (в последствие).
Въпреки че изглежда страшно, е безопасно, стига да са закопчани коланите 🙂
Всеки може да прецени докъде да стигне, но със сигурност, ако непрекъснато изпробвате себе си на страшните съоръжения, рано или късно ще ви прилошее.
Ясно се вижда, че всички сме „разцентровани“, кой се държи за глава, кой за корем…
Организацията в увеселителния парк е на ниво. Изглежда са помислили за всичко.
Специално гише за изгубени деца 🙂
След като си платите входа за всички „джаджи“, е време за екшън 🙂
Вземете си фотоапарата (дръжте го добре) и „щракайте“ селфита 🙂
И така, докато буквално се главозамаете 🙂
Човек трябва да се научи да казва „не“, но „не“ на гръцки означава „да“ 🙂
Кратък списък на местата в Атина, които препоръчвам да избягвате или да сте с повишено внимание:
- Около площад Омония (πλατεία Ομόνοιας / Omonia Square) – смята се, че престъпността, мигрантите и несигурността „върлуват” в този район
- Около площад Екзархия (πλατεία Εξαρχείων / Exarchia Square) – място, символ на анархистите в града. Тук полицията се сблъсква с анархистите.
- Университетите – тъй като е забранено полицията да влиза в университетите, там е възможно да попаднете на анархисти. Най-общо казано – място, на което е забранено да стъпва полиция, „не му е чиста работата”.
Снимка на факултет в Атина. Университетите изглеждат много по-различно от нашата представа.
- Окупирани сгради – често срещана гледка е дадена сграда да е окупирана (най-често от анархисти). Отличителните черти на окупираните сгради са – занемареност, плакати, съмнителни младежи с качулки около тях.
Снимка на окупирана сграда
Още нещо важно, което да не правите. Когато видите портокали/мандарини/лимони на някое улично дърво, не означава, че са ядливи.
Портокали, които не стават за ядене, защото не са култивирани
Очаквам с нетърпение да ми разкажете за вашата Атина 🙂
Добра идея за екскурзия за уикенда е да отскочите до остров Ангистри. За повече информация – прочетете тук.
Да опресня впечатленията на Жоро с актуалната ми екскурзия до Атина за Националния празник на България 🙂 :
1. Пътуването
Ами докато се натуткаме в последния момент, последните два билета на Райн Еър за 120 евро за двамата с жена ми изчезнаха и решихме да скокнем до Атина с кола. Добро пътуване, прекрасни магистрали с чудесен асфалт, виадукти, осветени и вентилирани тунели, хубави места за почивка и освежаване с кафе и хапване. Отрицателните страни: както и да гледате и смятате, с почивките, кафетата, пиш паузите и зареждането, пътуването си е 10 часа за 800 км; буквално на 70 – 80 км има тол такси и София – Атина излиза към 35 евро
2. Хотелът: Прекрасно модерно хотелче на 200 м от Омония, където ви е метрото за навсякъде или респ. 15 мин пеша до Монастираки. Хотелчето се казва Kubic и интересното е това, че в стаята всичко се управлява от таблет – светлини, телевизор, климатик, щори, фон, интернет и др. Освен това във всяка стая има смартфон Хенди, който е за престоя ти в хотела и извън него, има неограничени разговори и интернет, гайд на града, навигация
3. Атина – за нея няма да разказва, Жоро е описал всичко. Впечатленията – има всичко, история, величие, гледки, море, лукс … но и адска мизерия и потрес, ако кривнев в странична уличка около Омония
4. Екскурзии – за краткото време от един дълъг уикенд, все пак успяхме да посетим Сунио, минавайки над прекрасните заливчета и плажове от Пирея, през Глифада, абе Атинската Ривиера, до Сунио, където е храмът на Посейдон и където скачайки от скалата цар Егей е дал името на Егейско море. Нямахме време за обяд на езерото Вулягмени, защото от Сунио потеглихме направо към Коринт, да видим 6 километровия канал свързващ Егейско с Йонийско море.
5. Цените. Нищо страшно и изненадващо, по-евтино от европейските столици и точно същото като по островите на Йонийско море. Вечеря за двама под Акропола – на Плака или около Монастираки е в порядъка на 40 – 45 евро, като включва узото и бирите/виното. Същата вечеря на връщане към България, като кривнеш от магистралата към Долна Градешница е 10 евро, ама това е друга тема… Входът за Акропола е 10 евро, телеферика към хълма Ликавитос е 7,50 евро (BTW, букването на въпросното хотелче през Booking дава отстъпки за доста музеи, хоп он – хоп оф буса, телеферика за Ликавитос и др.)
С две думи: много сме доволни от екскурзията и те така…
Благодаря, Спас! Много ценни коментари си направил 🙂