За пръв път прочетох за най-южния гръцки остров преди три години, съвсем случайно попадайки на много интересен пътепис. И от тогава у мен трайно се загнезди мисълта, че някой ден трябва да видя това мистично късче земя, захвърлено някъде в Либийско море, между Европа и Африка.
Е, най-накрая този момент настъпи. Кога друг път, ако не сега? Една от причините да избера да прекараме няколко дни на южния критски бряг бе именно тази – знаех, че фериботи и кораби потеглят за Гавдос именно оттук.
Първата ми работа, щом се озовахме в Плакиас (Πλακιάς /Plakias), беше да проверя еднодневните екскурзии до Гавдос.
Оказа се, че предлагат такива, но само веднъж седмично – в неделя. Ден преди това, в събота, потвърждават със сигурност дали круизът ще се състои – всичко зависи от времето, вятъра, вълните.
За отбелязване е, че един път стигнеш ли до Гавдос, въобще не е сигурно кога ще си тръгнеш обратно. Разписанията често търпят промени. Бях прочела за не малко случаи, когато туристите са принудени да чакат на острова ден, два, три… Една от причините, заради които пътуването до Гавдос винаги е приключение! А местата за настаняване са малко и почти изцяло заети в активния сезон.
Митове и легенди
Според древногръцката митология Гавдос е островът на нимфата Калипсо. Когато Одисей пътува обратно към своя роден остров (Итака), той е бил пленен именно от тази нимфа. И така неусетно минават цели 7 години.
Забележителности на Гавдос
Макар че Гавдос е малък остров – площ около 30 кв. км. (3 пъти по-малък от Санторини), има с какво да се похвали.
Най-южната точка на Европа
Тук се намира най-южната точка на Европа – нос Трипити.
„Гръцки“ стол на Гавдос
Точно на най-южната точка на Европа има интересна забележителност. Построен е 3-метров бетонен стол, в характерния „гръцки“ стил. Столът е ориентиран спрямо посоките на света, като неговият гръб сочи на юг.
На стола има и надпис: „Smile, relax“. Посланието е, че дори да стигнеш на края на света, ако вътре в теб няма покой, то никъде няма да го намериш.
Островът като „рецепта“
Столът е построен от руски учени през 1990 г. Слуховете говорят, че учените са се установили тук след Чернобилската авария. Те решили да се лекуват от радиационна болест на острова по естествен начин, сред природата.
Тези учени са известни като „Групата“. Смята се, че търсят пътя към безсмъртието, което е заложено у всеки, поне според древногръцките философи.
През годините към тях са се присъединили и представители на други нации. Във всеки случай, който е имал възможност да отседне в Гавдос за по-продължително време, със сигурност е срещнал интересни личности.
Фарът на острова
През 1880 г. е построен фар на най-високата точка на Гавдос (365 м. надморска височина). Проектиран е да може да осветява на всички страни.
Фарът е бил изключително съоръжение за времето си. Той е бил проектиран така, че неговият сигнал да бъде видим на разстояние от 78 км. Това го прави вторият фар в света (по онова време) по отношение на дължината (видимостта) на сигнала.
През Втората световна война немците осъзнават значението на този фар и го бомбандират през 1942 г. Фарът е възстановен в днешния си вид през 2003 г. Към него има и действащ музей.
Къмпингуване на острова
Остров Гавдос е едно от малкото места в Гърция, където къмпингуването е разрешено (или поне не е наказуемо, както в останалта част на Гърция).
Гърците се стремят всеки остров да бъде уникален с нещо. Явно къмпингуването е подходящо за стимулиране на туризма на Гавдос.
Птиците отлитат на юг
Гавдос е включен в защитените зони на Натура 2000 и е важна географска точка за миграцията на птиците. Всъщност тук природосъобразният начин на живот е издигнат в култ и абсолютно всички осъзнато пазят природата.
Плажовете са топ
Плажовете на Гавдос са изключителни! Освен че има хубави, пясъчни плажове, то на плажа почти няма хора.
До много от плажовете се стига по пешеходни пътеки. Бъдете подготвени да си вземете всичко необходимо (защото плажовете са диви). Добре е да имате удобни, затворени (стабилни) обувки.
Най-туристическото място на острова е Саракинико.
Животът на острова
Постоянните жители са 150. През лятото обаче с туристите достигат до 3500. Ако се замислите, това означава, че туристите са 23 пъти повече от местното население.
През зимата (със средна температура 13 градуса) на острова остават не повече от 50-на човека. Интересен факт е, че на Гавдос има около 50 параклисчета. Това прави горе-долу по параклис на всеки местен жител, останал на острова през зимата.
Тук си имат начално училище, с 2 – 4 ученика, които след това отиват в Ханя, за да завършат гимназиално образование.
Видяхме указателна табела на Критския университет – тук има филиал за археологически разкопки.
Местните се страхуват от пожари, защото водата е кът, а докато дойде хеликоптер, се губи ценно време.
Инфраструктура
Инфраструктурата е базова, но все пак има асфалтирани пътища. До преди няколко десетилетия не е имало вода и ток, но сега разполагат с електрогенератори и помпи.
Моторът е един от символите на свободния дух. А Гавдос е като синоним на свободата.
*За този остров ви трябват пари в брой, защото няма банкомат и пос терминали.
За кого е подходящ Гавдос
Островът привлича натуралисти, любители на къмпингуването, хипита… въобще хора с по-философски възгледи, искащи да прекарат няколко дни, седмици или дори месеци в пълно уединение, далеч от суетата на съвремието и забързаното ежедневие.
Ако трябва да опиша Гавдос с три думи, то те са: безвремие, свобода и природа! Тук просто времето е спряло, някъде 40 години назад.
Приключението Гавдос
Ако се чудите къде да отидете, за да намерите спокойствие в топ сезон, то Гавдос е вашето място.
Тази статия е вдъхновена от гост автора Евелина, която обожава гръцките острови. Евелина е автор и на пътепис до остров Наксос.